chrypka u niemowlaka

Niemowlęta są szczególnie podatne na różnego rodzaju choroby. Nic więc dziwnego, że już sama chrypka u niemowlaka wzbudza w Tobie niepokój. Nawet najbardziej niewinna dolegliwość niemowlaka znajduje uzasadnienie w wizycie u specjalisty. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza może być kluczowa dla skuteczności podjętego leczenia.

Skąd się bierze chrypka u niemowlaka?

Na chrypkę u niemowlaka składać się może wiele czynników. Najbardziej powszechny jest skutkiem intensywnego, długotrwałego płaczu maleństwa, który może spowodować obrzęk strun głosowych. Choć rzadko, to zdarza się, że tak częste korzystanie z głosu może przyczynić się do powstania na nich guzków. One właśnie uniemożliwiają domykanie strun głosowych, co w efekcie prowadzi do powstania chrypki.

Jak wyleczyć chrypkę u niemowlaka?

Leczenie takich przypadłości nie należy do najprostszych działań. Nie sposób wyobrazić sobie, że maluch przestał płakać, gdyż jest to konieczne w procesie jego leczenia. Dziecko samo z tego nie zrezygnuje. Zdarza się również, że przyczyna chrypki ma swoje źródło w chorobie. Kiedy maluch jest przeziębiony, spływający śluzu do gardła również może podrażniać struny głosowe. Z taką dolegliwością łatwiej jest sobie poradzić. Wystarczy, że rodzic regularnie będzie oczyszczał nosek dziecka, aby zredukować ilość śluzu. Gdy przeziębienie minie, chrypka również przestanie być problemem. Warto jednak pamiętać, że przyczyn zatkanego noska jest więcej. Jedną z nich są alergie, które wymagają farmaceutycznych produktów leczniczych. Interwencja lekarza jest niezbędna. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza będzie dla dziecka bardzo pomocna.

Choroba refluksowa, a dokładnie refluks żołądkowo-przełykowy wywołuje u niemowląt największy dyskomfort. Jest to cofanie się treści pokarmowych wraz z sokami żołądkowymi do przełyku. Jak rozpoznać taką przypadłość? Samo ulewanie się pokarmu nie jest u niemowlęcia niepokojącą dolegliwością. Podejrzenia rodziców może wzbudzać jego zbyt częste i obfite występowanie, gdy maluch podczas karmienia jest niespokojny, i pomimo odpowiedniej diety nie przybiera prawidłowo na wadze oraz jest podatny na infekcje dróg oddechowych lub zapalenia ucha środkowego. Aby postawić odpowiednią diagnozę, najpewniejszym badaniem może okazać się zmierzenie kwasowości. Wówczas lekarz dobierze odpowiednie leki i podejmie się prowadzenia leczenia.

Bezwarunkową koniecznością jest wizyta u lekarza, gdy nasze dziecko poniżej trzeciego miesiąca życia ma chrypkę. Rodziców powinno utwierdzić to w przekonaniu, gdy dziecku towarzyszą problemy z oddychaniem lub przyjmowaniem pokarmu przy nadmiernym ślinieniu. Czego spodziewać się podczas wizyty u lekarza? Nasz pediatra najpewniej zleci badania jamy ustnej i gardła, tomografii komputerowej, badania krwi, laryngoskopii czy wymazu z gardła.
Gdy problemy z oddychaniem są szczególnie trudne, konieczne będzie umieszczenie rurki odprowadzającej. Należy mieć świadomość, iż w takim przypadku umożliwienie samodzielnego oddychania dziecka jest najważniejsze, a samo umieszczenie rurki i jej aplikacja nie są niczym groźnym.

[Głosów:15    Średnia:2.8/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here