Czego uczą dzieci puzzle edukacyjne?

Puzzle edukacyjne dla dzieci to nie tylko dobra zabawa z elementami nauki, ale także szereg korzyści dla rozwoju dziecka. Wspomagają postępy intelektualne i manualne dziecka, uczą wykonywania zadań i poprawiają koncentrację. To doskonała alternatywa dla elektronicznych gadżetów, po które sięgają coraz młodsze dzieci.

Dlaczego warto podarować dziecku puzzle edukacyjne?

Na rynku puzzle edukacyjne występują w szerokiej ofercie, dostosowanej do różnych grup wiekowych. Ta prosta zabawka jest dostępna w wielu wariantach, od tradycyjnych puzzli papierowych, przez układanki magnetyczne, po trójwymiarowe. Co je wyróżnia spośród innych zabawek? Bez wątpienia korzystne skutki, jakie niesie ze sobą zabawa puzzlami, a jest ich bardzo dużo. W czasie układania dziecko uczy się rozwiązywania problemów i dążenia do celu. Zastanawiając się, jak będzie wyglądał ułożony obrazek, uruchamia swoją wyobraźnię i kreatywność. Dopasowując właściwe kształty, dziecko rozwija swoją motorykę, co w późniejszych latach ułatwia naukę pisania, a nawet mówienia – dzieci wykonujące nieliczne czynności manualne, często miewają problemy z prawidłowym wysławianiem się. Jest to również świetny trening umiejętności skupienia i samodzielności. Własnoręcznie ułożony obrazek daje dziecku satysfakcję, co buduje pewność siebie. Z kolei układanie puzzli razem z rodzicami lub innymi dziećmi, uczy współpracy i dzielenia się. Oczywiście nie wolno zapominać o najważniejszej zalecie, jaką mają puzzle edukacyjne dla dzieci – to po prostu świetna rozrywka.

Jakie puzzle dla najmłodszych?

Dla małych dzieci, które dopiero wkraczają w świat gier i zabaw, należy wybrać puzzle dostosowane do nich wymiarami i poziomem trudności – powinny być duże, łatwe do chwytania, wykonane z bezpiecznych materiałów, które można włożyć do buzi. Puzzle edukacyjne piankowe to najlepszy wybór. Miękka pianka jest odporna na gniecenie, ma gładkie krawędzie i nie zrobi dziecku krzywdy. Dla 2 latka dobre są puzzle w kontrastowych, podstawowych kolorach, które dziecko łatwo rozróżnia. Dla nieco starszych dzieci puzzle mogą być bardziej urozmaicone. Dla 3 latka można wybrać puzzle, dzięki którym zacznie poznawać świat – z warzywami i owocami, zwierzętami – od domowych i gospodarskich, po egzotyczne. Dla 4 latka na pewno atrakcyjne będą układanki z pojazdami, czy dinozaurami. Dzieciom w tym wieku można za pomocą układanek pokazywać, jak zbudowane jest ludzkie ciało lub jak wygląda mapa świata. Puzzle z literami i cyframi pomogą przyswoić wiedzę, która już niedługo przyda się im w szkole.

Puzzle edukacyjne dla dzieci to dobry wybór, jeżeli zależy nam na wartościowej zabawce, która bawiąc, uczy. Do swoich ulubionych układanek dziecko może wracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego. To zajęcie, które rodzic może wykonywać wspólnie z dzieckiem, powracając na moment do czasów własnego dzieciństwa i przez długie godziny doskonale się bawić.

Szeroki wybór puzzli edukacyjnych znajdziesz na MojeBambino.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here