Czyszczenie akwarium

Każdy właściciel akwarium wie, jak ważne jest regularne czyszczenie zbiornika. Nawet w sytuacji, gdy używasz różnego typu urządzeń usuwających zanieczyszczenia (obowiązkowe filtry, ale też odmulacze akwariowe) należy pamiętać o jego cyklicznym sprzątaniu. Ponieważ jest to proces wieloetapowy, postanowiliśmy napisać krótki przewodnik po temacie czyszczenia akwarium. Dowiesz się – jak przygotować akwarium do gruntownego czyszczenia, jak wygląda jego przebieg oraz z jakich pomocy warto skorzystać.

Czyszczenie akwarium – dla harmonijnego rozwoju podwodnego świata

Jak często należy czyścić akwarium? Ciężko podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Przede wszystkim należy podkreślić, że częstotliwość czyszczenia powinna zostać dopasowana do takich kwestii jak wielkość zbiornika i ilość zamieszkujących go stworzeń, a także – ich biologiczne potrzeby. Nie powinno się jednak czyścić akwarium ani zbyt często, ani zbyt rzadko. Oba rozwiązania mogą wywołać negatywne efekty. Przede wszystkim – zaburzy to równowagę biologiczną podwodnego świata, co z pewnością zaszkodzi Twoim rybom.

Proces czyszczenia akwarium warto rozpocząć od dokładnego przygotowania wszystkich potrzebnych sprzętów i akcesoriów. Najlepiej zacząć już dzień przed planowanym czyszczeniem – napełniają pojemniki (garnki, wiadra) wodą w celu odparowania chloru. Po około 24 godzinach ekspozycji na powietrze, chlor powinien odparować w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo rybek. Niektórzy dodają też do przygotowanej wody odrobinkę roztworów witaminowych dedykowanych właśnie dla rybek. 

Przed samym rozpoczęciem czyszczenia należy odłączyć od prądu wszystkie urządzenia elektryczne, które działają w danym akwarium. Nie zaleca się natomiast wyciągania rybek z akwarium i przekładania ich do osobnych pojemników na czas czyszczenia.

Czyszczenie akwarium i jego akcesoriów 

Oczywistą sprawą jest, że oprócz samego akwarium, należy także oczyścić stosowane w nim akcesoria, dekoracje oraz inne obecne w nim przedmioty. Zaleca się, by dokładnie wyszorować powierzchnię wszelkich ozdób, dekoracji, akcesoriów, usuwając z nich osad oraz inne potencjalne zabrudzenia. Warto też wyciągnąć kamienie, korzenie, okręty oraz inne przedmioty ulokowane na dnie, a także termometr i grzałkę. Po ich wymyciu należy dokładnie przepłukać je pod bieżącą wodą, nie używając w tym celu żadnych środków chemicznych.

Samo akwarium można czyścić na kilka sposobów. Najczęściej, w tym celu stosuje się różnego typu czyściki, w tym urządzenia magnetyczne, skrobaki z żyletkami lub czyściki ze szczotką. Niezależnie od Twojego wyboru, warto podkreślić, że nawet tani czyścik do akwarium potrafi znacząco usprawnić cały proces czyszczenia i skrócić czas jego trwania. Wybierając czyścik, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz na konstrukcję elementu czyszczącego. Niektóre urządzenia będą bardziej nadawać się do czyszczenia powierzchni płaskich, inne z kolei do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, rowków i zagłębień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here