Dziecko wymiotuje

Nikt z nas nie lubi chorować. Jednakże nie ma nic gorszego niż choroba u naszego dziecka. Cierpią wtedy dwie osoby: dziecko oraz osoba, która się nim opiekuje. Jedną z najmniej lubianych dolegliwości dzieci są niewątpliwe wymioty lub tzw. grypa żołądkowa. Jest to naprawę przykra i wycieńczająca choroba, która dotyka zarówno niemowlaków, ale i również starsze dzieci.

Dziecko wymiotuje

Dziecko wymiotujeKiedy dziecko wymiotuje, opiekunowie muszą być bardzo ostrożni, gdyż mniejsze pociechy mogą się nawet zadławić wymiocinami. Dodatkowo dziecko często nie kontroluje tego, gdzie zwraca. Ucierpieć może nie tylko ubranie dziecka, ale i nasze oraz dodatkowo pościel, łóżko. Wiadomym jest, że trzeba wszystko zmienić. Rodzice, w czasie tej choroby u swoich dzieci, muszą wykazać się dużą dozą cierpliwości oraz empatii. Przyczynami wymiotów mogą być:

  • tzw. grypa żołądkowa, czyli infekcja bakteryjna, wirusowa. Niestety często bierze się ona z „powietrza” i nie jesteśmy w stanie uniknąć jej, grypa ta jest bardzo uciążliwa i często pojawia się razem z biegunką, może trwać około 24 godzin,
  • infekcje takie jak: katar, kaszel, które swoimi objawami wywołują reakcję wymiotne,
  • refluks żołądkowo – przełykowy,
  • zwykłe zatrucie pokarmowe, podczas którego dziecko mogło zjeść np. jakiś owoc, warzywo, które przysłowiowo mogło stanąć mu na żołądku,
  • długotrwały płacz lub kaszel, który podobnie, jak katar, wywołują reakcję wymiotne.

Odwodnienie jest groźne

Wymioty u dziecka, w zależności czym są spowodowane, są trudne do opanowania. Czasem najlepszym wyjściem jest po prostu przeczekanie choroby. Jednakże, kiedy nasze dziecko dopada ta dolegliwość, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Musimy pilnować tego, by dziecko się nie odwodniło. Staramy się, by dziecko przyjmowało, jak najwięcej płynów, w tym najlepiej tzw. elektrolitów. Przede wszystkim nie zmuszamy dziecka do jedzenia, jeśli nie ma na nie ochoty, a jeśli podajemy mu coś do jedzenia to pamiętajmy, by dieta była bardzo lekko strawna. Wymioty nie są poważna chorobą, jednakże u dzieci warto konsultować każdą chorobę i w przypadku wymiotów powinniśmy udać się do pediatry, by ocenił stan dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here