Noworodek z zespołem downa

Dawniej zespół downa był nazywany mongolizmem. Obecnie nikt nie używa tej krzywdzącej nazwy. Chromosom dwudziesty pierwszy powoduje powstanie zespołu wad wrodzonych. Jest to naturalne zjawisko zmienności biologicznej u człowieka. Najwięcej dzieci z zespołem downa rodzi się na Malcie. Dzieci z zespołem downa częściej zapadają ciężkie zapalenie płuc.

Noworodek z zespołem downa wymaga od rodziców większej uwagi

Ma on umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną. Do objawów zespołu dawna zaliczamy: krótsze kończyny, krótki grzbiet nosa, migdałowaty kształt oczu, osłabione napięcie mięśniowe i wystający język. Wyróżniamy trzy rodzaje zespołu downa: trisomię 21 translokacyjną, mozaikowa i prostą. Zespołem downa nie jest dziedziczny. Występuje zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. U kobiet po czterdziestym roku życia, ryzyko urodzenia dziecka z zespołem downa jest dziesięć razy wyższa. Młodsze matki również rodzą dzieci genetycznie odmienne.

Kiedy na świat przychodzi noworodek z zespołem downa, rodzicom udziela się wsparcia psychicznego i emocjonalnego. Osoby odmienne nie mogą być krzywdzone i izolowane. Bardzo ważne jest, aby rodzice porozmawiali z lekarzem genetykiem i psychologiem. Noworodek z zespołem downa to nie koniec świata. To mały człowiek z potencjałem.

Obecnie medycyna radzi sobie ze skutkami zespołu downa. Dzięki temu średnia długość życia wynosi pięćdziesiąt, sześćdziesiąt lat. Niestety nie wszystkie dzieci mają szanse doczekać dnia porodu. Sześćdziesiąt procent ciąż kończy się samoistnym poronieniem.

Rozwój noworodka z zespołem downa jest wolniejszy

Dziecko znacznie później zaczyna raczkować, siadać i samodzielnie chodzić. Ma zdecydowanie mniejszą sprawność ruchową. Większość dzieci w przeciwieństwie do swoich zdrowych rówieśników ma problemy z nauką mowy. Uszkodzony jest również słuch i gałki oczne. Zdolność nawiązywania relacji między ludzkich i rozwój psychospołeczny jest na normalnym poziomie. Dzieci z zespołem downa częściej zapadają różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Mają znacznie obniżoną odporność. Później dojrzewają, a funkcje rozrodcze, są zaburzone. Tylko trzydzieści procent kobiet dotkniętych zespołem, zachowuje płodność. Aby potwierdzić czy dziecko urodziło się z zespołem downa, należy przeprowadzić szereg badań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here