Rozstępy w ciąży – jak skutecznie z nimi walczyć?

Rozstępy w ciąży to powszechny problem wielu przyszłych mam. Skóra staje się wrażliwa, a do tego jest przesuszona, traci elastyczność i znacznie się rozciąga za sprawą dodatkowych kilogramów. W wyniku wszystkich tych czynników pojawiają się niechciane rozstępy. Aby ograniczyć ich występowanie, warto wdrożyć odpowiednie kroki – prawidłową pielęgnację ciała, dietę oraz ruch.

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

Rozstępy to głębokie zmiany. Pojawiają się zazwyczaj przez gwałtowne rozciąganie się skóry w okresie dojrzewania (szybki przyrost masy ciała i wzrostu, wahania wagi), z powodu zbyt intensywnej aktywności fizycznej, a także podczas ciąży.

Powstają bezpośrednio poprzez zerwanie włókien kolagenowych. Wysoki poziom kortyzolu zaburza działanie fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen oraz elastynę. To włókna białkowe, które decydują o elastyczności i sprężystości skóry. Staje się ona znacznie mniej napięta i jędrna. Wytworzone włókna są słabsze i kruche, dlatego dochodzi do zerwania, tworząc drobne ubytki w naskórku. Na uszkodzonej strukturze skóry występują krótsze oraz dłuższe linie – rozstępy, które zastępują ubytki. W początkowej fazie ich występowanie mają kolor czerwony lub różowy – to stan zapalny na skutek uszkodzenia tkanki. Następnie bledną na dużo jaśniejszy odcień i zanikają w postaci blizn. Miejsca rozstępów są podatne na odwodnienie oraz wysuszenie. Dlatego często towarzyszą temu procesowi świąd oraz pieczenie zmian skórnych. Podczas ciąży odpowiadają za to hormony, a także szybkie rozciąganie się skóry w wyniku przyrostu kilogramów.

Jak radzić sobie z rozstępami? Sposoby na piękną i jędrną skórę

Na jędrność i elastyczność skóry dobrze wpływa zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi ważnych składników oraz witamin w ciąży (głównie witamina A, E, C oraz witaminy z grupy B). Codzienne posiłki powinny składać się z chudego mięsa, ryb, pełnoziarnistych produktów oraz owoców i warzyw. Nie zapomnij o dużej ilości płynów. Wszystkie składniki, które znajdą się w Twojej diecie, pomoże dobrać lekarz. Skomponuje prawidłowy jadłospis wraz z zapotrzebowaniem Twojego organizmu w ciąży i dostosuje do wszelkich indywidualnych potrzeb.

Poza dietą wprowadź do swojego codziennego rytuału aktywność fizyczną. Wykonuj różne specjalne ćwiczenia dedykowane dla kobiet z brzuszkiem. Zbilansowane posiłki i sport pomogą Ci nie tylko utrzymać prawidłową sylwetkę, ale wpłyną korzystnie na kondycję skóry. Niestety nie unikniesz dodatkowych kilogramów w ciąży. Zdrowe odżywiania pozwoli szybciej wrócić do formy po porodzie.

W walce z rozstępami konieczna jest pielęgnacja. Sprawi, że naskórek się uelastyczni, wzmocni oraz przede wszystkim nawilży. Wprowadzenie odpowiednich kosmetyków zwalczy świąd i pieczenie skóry. Co najlepiej się sprawdzi? Mustela olejek na rozstępy w ciąży. To preparat z zawartością składników naturalnych, które odżywiają i łagodzą podrażnienia. Poprawiają elastyczność skóry, a więc zyskasz kompleksową pomoc w walce z rozstępami. Oprócz olejków stosuj również balsamy oraz żele do ciała. Przyniosą ulgę wszelkim zmienionym miejscom.

źródło zdjęcia: freepik.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here