gwint

Rowkowanie, przepychanie i gwintowanie to jednopunktowe operacje obróbki wykonywane na tokarkach, automatach tokarskich lub centrach obróbczych. Niezbędne w ich realizacji są przepychacze do rowków, na czym chcemy skupić się w tym tekście. Jeśli przeczytasz artykuł i będziesz chciał dowiedzieć się więcej – koniecznie sprawdź ten link: Maszyny do przeciągania i oprzyrządowanie | Tradensa i tak się stanie.

Operacje przepychania, rowkowania lub wgłębiania

Operacje rowkowania lub zagłębiania, czasami zwane także operacjami realizowanymi przez przepychacze do rowków wpustowych, są często wykonywane na występach przedmiotu obrabianego, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie współpracujących części. Gdy wymagany jest gwint biegnący przez całą długość części do występu, zwykle wykonuje się rowek, aby umożliwić pełny ruch nakrętki. Rowkowanie przedmiotu obrabianego przed operacjami szlifowania cylindrycznego umożliwia ściernicy całkowite szlifowanie przedmiotu obrabianego bez dotykania występu.

Rowkowanie i przepychanie czołowe

W przypadku operacji rowkowania czołowego narzędzie, takie jak rolki z węglika spiekanego jest podawane osiowo, a nie promieniowo w stronę końcowej powierzchni przedmiotu obrabianego. Narzędzie musi być dostosowane do promieniowej krzywizny rowka, dlatego ostrze jest zakrzywione. Niezbędne są też sprawdziany do gwintów, aby się upewnić, że wszystko odbywa się należycie. Gdy wrzeciono maszyny obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, stosuje się wersję prawą narzędzia, a wersję lewą, gdy wrzeciono maszyny obraca się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Aby zarówno płytka, jak i oprawka narzędziowa pasowały do rowka, należy wziąć pod uwagę zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną średnicę rowka. Średnica mierzona na zewnątrz ostrza wyznacza granicę najmniejszej możliwej średnicy, którą można obrobić, natomiast średnica mierzona do wewnątrz ostrza wyznacza granicę największej możliwej średnicy rowka.

Po dodatkową wiedzę zapraszamy tutaj: wiedza o węgliku spiekanym | Tradensa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here