Przeziębienie a karmienie piersią

Karmienie piersią wymaga od mamy odpowiedniej diety oraz wyklucza przyjmowanie wielu leków, ponieważ większość substancji przenika do mleka. Niestety w czasie karmienia może zdarzyć Ci się przeziębienie. Czy można karmić piersią podczas przeziębienia? Czy stan ten nie wpłynie na jakość pokarmu, a tym samym nie będzie ono szkodliwe dla dziecka?

Przeziębienie a karmienie piersią

Przeziębienie a karmienie piersiąNa szczęście przeziębienie nie wyklucza karmienia piersią. Mimo, że jesteś zmęczona i źle się czujesz, możesz śmiało karmić maleństwo. Co więcej, wraz z mlekiem przekazujesz dziecku ochronne przeciwciała, które także jemu mogą pomóc walczyć z ewentualną infekcją. Naturalnie wzmacnia się wtedy jego odporność, co sprawia, że także w przyszłości będzie mu łatwiej walczyć z zarazkami. Przeziębienie a karmienie piersią – jakie leki można zażywać? Karmiąca mama powinna w pierwszej kolejności wykorzystać domowe sposoby leczenia. Na bolące gardło możesz zastosować na przykład płukanie naparem z szałwii lub wodą z dodatkiem soli. Podczas kataru należy jak najwięcej pić i stosować np. inhalacje z majeranku i sody, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. Do diety warto włączyć wtedy czosnek i cebulę. Można przygotować na ich bazie domowy syrop. Pamiętaj jednak, że mogą one zmienić smak mleka – zacznij więc od niewielkich ilości.
Syrop z cebuli jest także doskonałym lekarstwem na kaszel. Ponadto możesz wtedy pić ciepłe mleko z dodatkiem masła i miodu.

Stosowanie antybiotyków

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą efektów, nie martw się. Gdy konieczne będzie zastosowanie antybiotyków, lekarz przypisze takie, które możesz przyjmować podczas laktacji. Nie przechodzą one do pokarmu lub ich stężenie jest tak niewielkie, że nie są groźne dla niemowlęcia. Poinformuj więc koniecznie lekarza, że karmisz dziecko piersią.
Przeziębienie nie jest stanem, w którym musisz rezygnować z karmienia dziecka. Staraj się jednak w tym czasie nie kichać i kaszleć w pobliżu dziecka. Wystarczy zakryć usta i nos chusteczką, lub zaopatrzyć się w dostępną w aptece maseczkę na twarz. Często myj ręce, ponieważ zbiera się na nich wiele zarazków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here