Sposoby na stres w ciąży: joga i oddech przeponowy

Stresujesz się porodem, zdrowiem maluszka, swoją coraz gorszą kondycją i zmianami, które zachodzą w twoim życiu. A na dodatek jeszcze praca, w której krzywo patrzą na perspektywę urlopu macierzyńskiego, i teściowa narzucająca się z dobrymi radami.

Chociaż w ciąży nie powinno się poddawać złym emocjom i stresom, to okres, kiedy mamy ich więcej niż normalnie. Stres w ciąży jest niebezpieczny i trudno sobie z nim poradzić. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by opanować nerwy i spokojniej czekać na przyjście maluszka na świat.

Stres a ciąża

To ogólnie wiadome: stres nie służy ani kobietom ciężarnym, ani dzieciom. Jednak co tak naprawdę zachodzi w organizmie, że jest to niebezpieczny stan? Kiedy się stresujemy, reagują dwa obszary w naszego ciała: układ współczulny i oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Ten pierwszy pobudza organizm do produkowania hormonów walki i ucieczki: adrenaliny i noradrenaliny. Oś zaczyna produkować kortyzol. Wszystkie trzy hormony bezpośrednio oddziałują na dziecko.

Dla mamy wysoki poziom stresu oznacza gorsze samopoczucie, napięciowe bóle głowy i co najgorsze – napięcia mięśniowe. Także w macicy, co może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Dodatkowo hormony stresu wpływają również na rozwój dziecka. Mogą doprowadzić do niedorozwoju zdolności ruchowych. Kortyzol zmniejsza światło żył, przez co maluch może nie być dobrze odżywiany i dotleniany przez łożysko. Związek stres a ciąża jest zbyt poważny, by to bagatelizować. W ciągu tych 9 miesięcy twoim celem powinna być walka z napięciem.

Metoda na stres w ciąży: joga dla ciężarnych

Oczywiście najlepszym sposobem na rozładowanie stresu jest ruch, ale w ciąży nie wszystkie rodzaje sportu są dozwolone. Najbezpieczniejszym jest zdecydowanie joga. W wielu miejscach i klubach fitness prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży na różnych etapach. Ćwiczenia przy muzyce, spokojne ruchy, powolne wzmacnianie mięśni – to najlepszy sposób na rozluźnienie całego ciała.

Joga ma jednak o wiele więcej zalet. Większość ćwiczeń wykonywanych na zajęciach dla ciężarnych oddziałuje na mięśnie dna miednicy, co może znacznie ułatwić poród. Pomagają także wzmocnić plecy i tym samym trochę odciążyć odcinek lędźwiowy. Głęboka relaksacja, która jest nieodzownym elementem jogi, pozwoli na wyeliminowanie codziennych stresów.

Oddech przeponowy a stres

Większość technik relaksacyjnych opiera się na pracy z oddechem. Skupienie się na wdechach i wydechach to najlepszy sposób na ukojenie skołatanych nerwów. Ćwiczenia oddechowe są ważne dla przyszłych mam nie tylko ze względu na niwelowanie stresu, lecz również dlatego, że są przydatne potem w czasie porodu.

Oddech przeponowy, czyli taki, gdzie powietrze wypełnia powoli całe płuca, to najlepszy sposób na rozluźnienie. Ma także mnóstwo innych zalet. Dzięki temu i maluch, i mama są świetnie dotlenieni. Pracująca przepona „masuje” narządy w jamie brzusznej i zmniejsza ciśnienie krwi. Dla naszego serca to bardzo dobra wiadomość – w czasie ciąży jego warunki pracy są nieco trudniejsze, więc złapanie oddechu jest ważniejsze, niż może się wydawać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here