Bogactwo wartości w zielonym kiszonym warzywie

Ogórek to bardzo smaczne warzywo. Znany jest bardzo długo, bo już w czasach biblijnych, Izraelici wspominali ogórki, których było pod dostatkiem w Egipcie. W Polsce bardzo popularny jest proces kiszenia ogórków.

Kiszony ogórek jest dużo mniej kaloryczny niż świeże warzywo. Jak to możliwe? Cukier, który zawarty jest w świeżym ogórku podczas procesu fermentacji zostaje przekształcony w kwas mlekowy. Ogórki kiszone są źródłem witamin z grupy B, magnezu, potasu, żelaza i wapnia. Są szczególnie doceniane przez osoby dbające o zdrowe odżywianie, ponieważ wzmacniają odporność organizmu, oczyszczają go, korzystnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz jelit, zapobiegają anemii, obniżają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają kondycję włosów i paznokci.

Jak samemu zakisić ogórki?

Samodzielnie ukiszone ogórki dają nam więcej satysfakcji. Co jest potrzebne do kiszenia ogórków:

– ogórki gruntowe – najlepiej osobiście wyhodowane. Jeśli nie ma takiej możliwości to w warzywniaku trzeba zakupić podobnej wielkości ogórki, o jednolitym kolorze skórki,
– koper ogrodowy – łodygi z nasionami,
– czosnek,
– korzeń chrzanu,
– sól do przetworów,
– liście chrzanu, winogrona, porzeczki, wiśni i dębu (opcjonalnie),
– woda.

Oprócz składników niezbędne są pojemniki, w których będziemy przechowywać ogórki. Najlepiej sprawdzają się szklane słoiki lub kamienne naczynia (tak zwane kamionki). Solankę przygotowuje się według przepisu zamieszczonego na opakowaniu z solą do przetworów. Ewentualnie, jeśli ktoś lubi bardziej słone ogórki, to można trochę zwiększyć porcję soli, jednak z umiarem, żeby ogórki dalej były jadalne. Do słoika wkładamy wszystkie wymienione składniki, zalewamy solanką (woda ma przykryć ogórki), zakręcamy odpowiednimi zakrętkami lub przyciskamy kamieniem kamionkę i zostawiamy na parę dni w ciepłym miejscu żeby rozpoczął się proces fermentacji. Następnie domykamy szczelnie słoiki lub kamionkę i wynosimy do zimnego pomieszczenia, w którym mogą być przechowywane całą zimę. Chociaż opis kiszenia ogórków może się wydawać obszerny, to są to dosyć szybkie przetwory. Najwięcej czasu zajmuje dokładne umycie składników.

Zakup kiszonych ogórków

Jeśli jednak cena ogórków gruntowych jest zbyt wysoka, to praktyczniejsze może się okazać kupowanie gotowych kiszonych ogórków. Jaki jest wiarygodny producent ogórków kiszonych? To przede wszystkim taki sprzedawca, który nie dodaje sztucznych składników, żeby przyspieszyć proces fermentacji. Jeszcze lepszy jest taki, który najpierw sam hoduje ogórki, a potem kisi warzywa zebrane z własnych plonów. Niestety są producenci, którym nie zależy na jakości, ale na ilości sprzedanych produktów. Z tego względu nie łatwo znaleźć zaufanych producentów. Ktoś, kto lubi ogórki cieszy się, gdy ma możliwość delektowania się kwaskowatym, chrupkim i smacznym ogórkiem kiszonym.

Kiszony ogórek jest niezbędny w zupie ogórkowej, jest rewelacyjnym dodatkiem wielu sałatek oraz smacznym dodatkiem do kanapki lub po prostu wyśmienitą przekąską samą w sobie. Ze względu na jego ogromne właściwości odżywcze, jeśli tylko nie mamy problemu z nadciśnieniem, warto to zielone warzywo wprowadzić na stałe do swojego programu żywieniowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here