Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży w jej głowie i sercu rodzi się mnóstwo uczuć i emocji. Nawet jeśli ciąża była planowana i wyczekiwana i tak stanowi podstawę do zaskoczenia i satysfakcji. Wiele kobiet, które planowały ciąży potwierdzają ten fakt. Jeśli jest to z kolei niespodzianka, nasze zaskoczenie może być dużo większe.
Ciąża mnoga
Nie dziwi zatem okoliczność, że ciąża mnoga to powód do jeszcze większego zdumienia. W niektórych rodzinach, kobiety w pewien sposób mogą się jej spodziewać, ponieważ jest pewna genetyczna prawidłowość, która polega na tym, że w co drugim pokoleniu rodzą się bliźniaki dwujajowe. Najczęściej bliźniaki jednojajowe są przypadkiem, który zdarza się raz na jakieś 400 ciąż, jest więc wielkim cudem, który medycyna nie do końca potrafi wyjaśnić, bo nie wiadomo dokładnie dlaczego komórka jajowa się dzieli. Jeśli podzieli się ona na dwie części, do dwunastego tygodnia ciąży, mówimy o ciąży mnogiej, przy tym, dzieci będą łudząco do siebie podobne. Jeśli chodzi o bliźnięta dwujajowe, jest to przypadek częstszy i zdarza się przy ciąży jednej na osiemdziesiąt przypadków. Jest to również wielki cud.
Podstawowe badania
Rodzaj bliźniąt można określić przy badaniu USG lub podczas badań genetycznych. Ciąża mnoga mimo wielu towarzyszących jej radości i ekscytacji jest ciążą wysokiego ryzyka, o którą należy dbać w wyjątkowy sposób. Trzeba po prostu częściej monitorować stan bliźniąt. Nie mają one tyle miejsca do rozwoju, ile ma płód pojedynczy. Bliźniaki zwykle rodzą się mniejsze i podczas cesarskiego cięcia, są jednak przypadki bliźniaków rodzonych siłami natury i to po roku 2008. Jednak głośne komplikacje przy takich porodach zdecydowały o tym, że lekarze raczej się już nie decydują w przypadku takiej ciąży na pozwolenie na poród siłami natury.
Bliźniaki wbrew pozorom, można wykarmić naturalnie. Wiadomo, że trzeba je bardzo często przystawiać do piersi w dzień i w nocy. Mama bliźniąt może być wykończona, jednak czas mija, a wraz z jego upływem bliźniakom i ich rodzicom jest coraz łatwiej.