Zarówno cukrzyca typu I, jak i II to poważne choroby, których nie należy lekceważyć. Jeżeli na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wyników zleconych badań lekarz zdiagnozował u Ciebie cukrzycę, musisz pamiętać o badaniach kontrolnych. Jakie badania są niezbędne przy cukrzycy?
Ponad 3 mln chorych w całej Polsce
Szacuje się, że w Polsce do 2015 r. diagnozę cukrzycy usłyszało ponad 3 mln Polaków. Według specjalistów w 2040 r. będzie to już 4 mln Polaków, czyli ok. 11 proc. całej ludności naszego kraju. Niezdiagnozowana i nieprawidłowo leczona choroba zbiera żniwo – rocznie z powodu cukrzycy w Polsce umiera ponad 21,5 tys. osób. Jak można temu zapobiec?
Cukrzyca to choroba, która nie przebiega bezobjawowo. Przeciwnie – symptomy wskazujące na rozwój tej jednostki chorobowej są bardzo charakterystyczne. W przypadku cukrzycy typu II pojawiają się m.in.: zaburzenia widzenia, zwiększone pragnienie, zmęczenie i senność. Chorzy dostrzegają u siebie częste napadu głodu, a ich skóra jest sucha i swędzi. Właśnie wówczas warto wykonać badanie cukrzycy.
Kontrolne badania cukrzycy – lista
Gdy przypuszczenia się potwierdzają, pacjent otrzymuje stosowne zalecenia. Musi też regularnie wykonywać badanie cukrzycy. Do podstawowych badań, które wykonuje się przy tej chorobie, należą:
- lipidogram. Za pomocą tego badania można określić poziom cholesterolu we krwi. Jest to o tyle ważne badanie, że nadmiar cholesterolu może doprowadzić do rozwoju m.in. miażdżycy;
- morfologia. To ogólne badanie krwi. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może ocenić stan zdrowia pacjenta;
- kreatynina. Badanie wykonuje się w celu ustalenia, czy nerki pacjenta chorującego na cukrzycę pracują prawidłowo;
- hemoglobina glikowana. Badanie wykonuje się w monitorowaniu leczenia cukrzycy. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz podejmuje decyzję o ewentualnej modyfikacji ścieżki leczenia.
Regularne badanie cukrzycy, a dokładnie poziomu cukru we krwi, powinien samodzielnie wykonywać każdy pacjent. Wyniki powinien on zapisywać w specjalnym dzienniczku.
Gdzie zgłosić się na badanie cukrzycy?
Kontrolne badanie cukrzycy pozwala określić, jak przebiega choroba. Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu II i masz powyżej 30 lat, skorzystaj z Akcji Promocji Zdrowia, którą realizują przychodnie Synexus działające w największych miastach w Polsce. Zgłoś się na bezpłatne badanie cukrzycy, aby mieć chorobę pod kontrolą.
Każdy pacjent zgłaszający się na badanie cukrzycy do przychodni Synexus otrzyma również bransoletkę z informacją o chorobie. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej Centrum Synexus.