Przyczyny problemów z koncentracją

Masz problemy z koncentracją? Nie możesz się skupić na prostym zadaniu, bo myślami jesteś gdzie indziej? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Problemy z koncentracją mogą być spowodowane brakiem snu, złą dietą, przebywaniem w niewietrzonym pomieszczeniu czy nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Dlatego dieta bogata w substancje korzystne dla pracy mózgu, elektrolity do picia, ruch na świeżym powietrzu i zdrowy sen mogą przyczynić się do znacznej poprawy koncentracji i pamięci.

Brak snu i „zarywanie nocy”

Brak odpowiedniej ilości snu i zmęczenie to częste przyczyny kłopotów z koncentracją, trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem. Jeśli chcesz uniknąć rozkojarzenia pamiętaj o tym, żeby spać przynajmniej 7 godzin dziennie. „Zarywanie nocy” przed samym egzaminem, wystąpieniem lub ważnym dniem w pracy nie przyniesie pożądanych rezultatów. O wiele lepiej wypadniesz, jeśli porządnie wypoczniesz. Twój mózg będzie miał wtedy o wiele lepsze możliwości kojarzenia faktów.

Jeśli obawiasz się, że ze stresu przed wielkim dniem nie będziesz w stanie zasnąć, w ciągu dnia ogranicz ilość spożywanej kawy, napojów energetycznych oraz czarnej herbaty. Pij wodę mineralną z zawartością magnezu albo elektrolity do picia.

Zapewniaj mózgowi dużo bodźców!

Mózg nie lubi nudy, dlatego przyczyna problemów z koncentracją może leżeć w jego rozleniwieniu. Dlatego, gdy tylko masz wolną chwilę, rozrywkę ze smartfonem zastąp grami logicznymi i łamigłówkami. Możesz także ćwiczyć pamięć, ucząc się nowych języków. Postaraj się też poprawić współpracę pomiędzy półkulami mózgu. Pomoże Ci w tym proste ćwiczenie – do tych czynności, które zwykle wykonujesz prawą ręką, zacznij używać lewej ręki i na odwrót. Może to dotyczyć mycia zębów, jedzenia widelcem czy czesania włosów. Dzięki temu poprawisz zdolność do koncentracji.

Jak uzupełnić elektrolity?

Jedną z konsekwencji nieprawidłowego nawodnienia organizmu może być utrata elektrolitów. To substancje, które przyczyniają się do prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych w organizmie. Przykładowo, magnez przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz mięśniowego. Z kolei wapń odgrywa rolę w regulacji procesu przewodzenia impulsów elektrycznych w neuronach. Dzięki tym elektrolitom można poprawić zdolność koncentracji. Czym nawodnić organizm i jak uzupełnić elektrolity? Co może pomóc pozbyć się nierównowagi mikroelementów w organizmie? Przydatna może okazać się woda mineralna o dużej zawartości rozpuszczonych składników mineralnych lub elektrolity do picia w tabletkach musujących.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here