Jakie zabawki wybierać dla naszych maluchów?

Wybór zabawki dla dziecka wydaje się być banalny – w sklepach istnieje tak wiele produktów, że cokolwiek wybierzemy maluch będzie zadowolony. Powinniśmy wiedzieć jednak, że zabawki muszą nie tylko bawić, ale także edukować nasze dzieci, być w pełni bezpieczne i solidnie wykonane. Na jakie zabawki warto więc się zdecydować?

Klocki

Klocki to doskonała okazja do wspólnej zabawy dziecka z rodzeństwem, czy rodzicami. Dzięki nim poszerzamy dziecięce doświadczenia i zaznajamiamy dziecko z nowymi tematami.

Podczas zabawy klockami możemy zaobserwować kilka interesujących kwestii:

 • Jaki dziecko ma charakter – spokojny i cierpliwy, czy też gwałtowny i wybuchowy.
 • Jeśli dziecku kilkakrotnie nie uda się pewna czynność i kontynuuje zabawę oznacza to, że jest ambitne. Jeśli jednak szybko się poddaje mamy informację, że nie radzi sobie z porażką i należy pomóc mu i naprowadzić na odpowiedni tor.
 • Patrząc na konstrukcje, które tworzy nasze dziecko z klocków możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat jego wyobraźni i pomysłowości.

Przed zakupem musimy zwrócić uwagę na ich jakość, dzięki której dziecko będzie miało zagwarantowane bezpieczeństwo i długą zabawę. Takie klocki przechodzą później z pokolenia na pokolenie, są praktycznie niezniszczalne. Warto inwestować w klocki popularnych marek, na przykład LEGO, które są bardzo solidnie wykonane – trwałe, nie mają drzazg, wodoodporne, nie odchodzi z nich farba.

Istnieje wiele rodzajów klocków: plastikowe, metalowe, drewniane, ich ceny wahają się od 20 do nawet kilkuset złotych. Ważne, aby posiadały niezbędne atesty i były dopasowane do właściwej grupy wiekowej, stanowiąc tym samym bezpieczną zabawkę dla naszego dziecka.

Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne nie mogą cechować się wyłącznie aspektem wizualnym, muszą pomagać w rozwijaniu wyobraźni, funkcji poznawczych i motoryki, a także być w pełni bezpieczne dla naszego malucha. Musimy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów podczas zakupów.

 • Zabawka powinna być dobrana do wieku naszego malucha.
 • Powinna także posiadać niezbędne atesty, dzięki którym mamy pewność, że są wykonane z materiałów najwyższej jakości, nie zagrażają zdrowiu ani życiu naszego dziecka.
 • Przedmioty nie mogą posiadać ostrych krawędzi, wystających elementów, które mogą uszkodzić ciało malucha. Jeśli urządzenie jest na baterie upewnijmy się, że klapka posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci śrubki.
 • Małe zabawki interaktywne powinny być dosyć lekkie, by dziecko upuszczając je nie zrobiło sobie krzywdy. Jeśli nasza zabawka jest sporych rozmiarów musi być stabilna i solidnie wykonana.

Ten rodzaj zabawek wchodzi w interakcję z naszą pociechą – zabawka oddziałuje na dziecko, a dziecko na zabawkę. Tego rodzaju przedmioty posiadają rozwiązania, dzięki którym nasze dziecko sprawia, że zabawka oddziałuje na niego poprzez dźwięk lub ruch.

Zabawki interaktywne charakteryzują się zazwyczaj wysoką ceną. Czy warto więc inwestować w nie? Ich główną zaletą jest rozbudzenie ciekawości naszego malucha. Początkowo może on być ostrożny, z czasem jednak staje się jego ulubioną zabawką, przy której spędza większość czasu. To także dobre rozwiązanie dla maluchów, które dopiero co poznają zasadę przyczynowo-skutkową.

Zabawki interaktywne kosztują od 50 do nawet 400 złotych, w zależności od modelu i ilości funkcji. To dobry pomysł dla naszych maluchów, aby wesprzeć ich rozwój i urozmaicić dzieciństwo. Ponadto, stymulują zdolności muzyczne naszego dziecka, jeśli widzimy w nim pewne predyspozycje, kupmy zabawkowy magnetofon lub instrumenty.

Puzzle

To idealny wiek na to, by wprowadzać wszelkie układanki. Najlepiej, aby miały do 20 elementów, duże kawałki i prosty obrazek do ułożenia. Puzzle uczą dziecko kreatywności, spostrzegawczości, cierpliwości oraz ćwiczą swoją koncentrację.

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, jedne mogą mieć trudności z układaniem, inne zaś od razu przeskoczą na wyższy poziom układanek. Ważne, by rodzic dokładnie obserwował swojego malucha i dostosował poziom trudności układanki do jego rozwoju.

Puzzle to świetny sposób na spędzenie wspólnie czasu. Rodzice w każdej chwili mogą pomóc dziecku, jeśli nie radzi sobie z układanką lub podpowiedzieć. Wybierając puzzle w sklepie zwróćmy uwagę na kategorię wiekową oraz zainteresowania naszego malucha, na podstawie których dobierzemy odpowiedni obrazek. Zestaw puzzli będzie nas kosztował około 30 złotych.

Istnieje wiele rodzajów puzzli:

 • kartonowe,
 • magnetyczne,
 • przeznaczone do kąpieli,
 • puzzle-kostki,
 • dotykowe,
 • tradycyjne, wieloelementowe.

Inne pomysły

Dobrym prezentem będą dla dzieci różnego rodzaju zabawki manipulacyjne, na przykład takie z drewnianymi koralikami, które się nawleka na sznurek lub przesuwa po drucie. Dzięki temu dziecko uczy się precyzyjnie poruszać dłońmi i palcami.

Nie zapominajmy oczywiście o tradycyjnych lalkach, robotach, maskotkach, czy plastikowych autach, które często okazują się ukochanymi zabawkami z dzieciństwa naszych maluchów i nie może ich zabraknąć w pokoju dziecięcym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here