Mało kto wie o tym, że niemowlę jest w stanie wybrać zabawkę, która będzie dla niego pomocna i chętnie będzie się nią bawił. Dla większości osób wybór zabawki dla niemowlaka jest banalnie prosty – przecież i tak jest zbyt mały, by cokolwiek zrozumieć, zadowoli więc go obojętnie jaka maskotka czy grzechotka – nic bardziej mylnego. Pamiętajmy, że zabawki nie tylko mają bawić, ale także wspierać rozwój malucha. Jak więc wybrać te, które będą stymulować jego rozwój?
Pierwszy miesiąc życia
Należy wiedzieć, iż pole widzenia dla takiego malucha zawęża się do około 20-30 centymetrów i tylko przedmioty, które znajdują się w takiej odległośc może zauważyć dosyć wyraźnie. Dziecko w tym wieku odróżnia kolory kontrastujące ze sobą, na przykład czarny oraz biały. Zabawki dla takiego dziecka powinny więc być proste i posiadać kontrast kolorów. Dobrym pomysłem jest zawieszenie nad łóżeczkiem czerwonego balonika lub przedmiotu w czarno-białą kratkę. Na pewno dobrym pomysłem będzie też kolorowa i niewielkich rozmiarów przytulanka, którą dziecko będzie w późniejszym czasie kojarzyło. Za takie akcesoria zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
2 oraz 3 miesiąc życia
W tym okresie dziecko bardzo dużo płacze, musimy więc skutecznie je czymś zająć. Tutaj możemy wprowadzać elementy, które związane są z muzyką, wtedy dziecko zacznie się uspokajać, a nawet uśmiechać. Gdy usłyszy dźwięki odwróci tez główkę w tę stronę lub zacznie rozglądać się za poruszającym się i grającym przedmiotem.
To dobry okres, by zakupić:
- Dźwiękową zabawkę, może to być maskotka wydająca różne odgłosy, czy pajacyk z melodią dobranocki, którego możemy przyczepić do łóżeczka. Takie zabawki nie są zbyt drogie – kosztują około 50 złotych, jeśli są dobrej jakości.
- To także świetny moment na zainstalowanie karuzeli nad łóżeczkiem – dziecko nie tylko będzie słuchało melodii, ale może również obserwować kręcące się wokół przedmioty, warto zdecydować się więc na kolorowy model, z delikatnymi dźwiękami. Upewnijmy się, że karuzela wykonana jest z solidnych materiałów, możemy wybrać tą, która posiada kręcące się maskotki, które można odpiąć. Porządna karuzela to wydatek około 200 złotych.
4 i 5 miesiąc życia
To okres, w którym nasze dziecko zaczyna dotykać wszystko, co znajduje się wokół niego, oczywiście obserwując stale całe otoczenie. Zaczyna się też branie do buzi rozmaitych przedmiotów, musimy więc zwracać szczególną uwagę na to, czy dana zabawka wykonana jest z dobrej jakości materiałów nadających się do bliskiego kontaktu z dzieckiem.
Świetnie sprawdzają się w tym okresie plastikowe lusterka – dziecko widzi delikatnie swoje odbicie, ale przede wszystkim zabawka się mieni, co strasznie fascynuje malucha. Takie lusterko kosztuje około 15 złotych. Tutaj swoje zastosowanie znajdują również grzechotki oraz gryzaki, czyli wszystko co jest kolorowe, da się wziąć do buzi oraz wydaje pewne odgłosy. Za tego typu akcesoria zapłacimy około 20 złotych.
4 i 5 miesiąc życia dziecka to także dobry okres na wprowadzenie maty edukacyjnej, na której nasz maluch będzie odtąd spędzał wiele czasu. Często sprzęty te wyposażone są w pałąki z rozmaitymi zabawkami, dzięki czemu dziecko stale odkrywa otaczający go świat. Solidna mata edukacyjna to wydatek rzędu 200 złotych.
Gdy dziecko kończy pół roku
Maluch robi się coraz bardziej aktywny, składa rączki, zaczyna się przekręcać na brzuszek i z powrotem na plecki, a także stale bawi się swoimi stopami – następuje więc etap fascynacji własnym ciałem, gdzie wkłada też rączki i stopy do buzi. Najlepiej więc zająć je interaktywnymi zabawkami oraz w dalszym ciągu stosować matę edukacyjną, dziecko potrzebuje, aby dużo wokół niego się działo. Dobrym pomysłem będą więc interaktywne zwierzątka, które wydają różne odgłosy i grają kilka melodii, kosztują około 50 złotych.
7 oraz 8 miesiąc życia
Dziecko jest coraz większe, musimy więc dostosować także wielkość zabawek, by nie doszło do ich przypadkowego połknięcia. Nasz maluch zaczyna też przygodę z pełzaniem oraz raczkowaniem, można więc urozmaicić mu te czynności zabawkami, które mają za zadanie stymulowanie i zachęcanie do raczkowania. Najczęściej są to zabawki-zwierzątka, które samodzielnie poruszają się, wydając przy tym przyjemne dźwięki i zachęcają, by dziecko podążało za nim. Taka przyjemność może nas kosztować około 150 złotych.
Od 9 do 11 miesiąca życia dziecka
Okres ten jest wyjątkowo intensywny, na przykład:
- Dziecko ma już w miarę wytrzymałe rączki, jest w stanie przykładowo przewrócić stronę w książeczce, możemy zatem wprowadzić różnego rodzaju książki obrazkowe, mogą być też pluszowe, z kolorowymi elementami, a także interaktywne, wydające dźwięki. Taka zabawka kosztuje około 50 złotych.
- Maluch uczy się w tym wieku odróżniania dźwięków, przydadzą się więc zabawki interaktywne, które uczą rozmaitych odgłosów. Przygotujmy się zatem na wydatek ponad 100 złotych.
- Innym pomysłem są klocki dla najmłodszych – dzięki nim dziecko świetnie ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, możemy zacząć od zestawów dla najmłodszych, a nawet pluszowych klocków, ważne, aby były dla niego bezpieczne. Zestaw klocków będzie kosztował około 40 złotych.