Kiedy należy wymienić fotelik samochodowy na nowy?

Fotelik samochodowe są niezbędnym wyposażeniem samochodu, w sytuacji, gdy dzieci nie osiągnęły jeszcze wzrostu większego niż 150 cm i wagi powyżej 36 kg. Zakup fotelika jest zwykle inwestycją długoterminową, chyba, że mamy do czynienia z pierwszym fotelikiem dla nowo narodzonego dziecka. Dlatego warto zastanowić się, kiedy należy wymienić fotelik samochodowy na nowy.

Pierwszy fotelik samochodowy 0-13 lub 0-18 – kiedy czas na zmianę?

W przypadku pierwszego fotelika, tzw. RWF każdy rodzic chce z niego korzystać jak najdłużej. W końcu badania i testy pokazują, że takie foteliki są najbezpieczniejsze dla wiotkiej jeszcze głowy i szyi dziecka przy ewentualnym wypadku. Z pierwszego fotelika dziecko może korzystać do osiągnięcia wagi 13 kg lub do momentu, kiedy jego główka nie wystaje ponad krawędź fotelika. W praktyce pierwsze foteliki samochodowe dla dzieci mogą być użytkowane do osiągnięcia przez nie ok. 2 lat, gdyż wtedy najczęściej osiągają wagę maksymalną dla fotelika, a w przypadku rozszerzonej grupy 0-18 nawet do 4 roku życia. Oczywiście wszystko zależy od stopnia rozwoju dziecka. Jeśli z niego wyrośnie to niestety czas na zakup nowego. To samo tyczy się jakiejkolwiek kolizji na drodze. W takim przypadku na foteliki samochodowe działają duże siły i nawet, jeśli z pozoru wydaje się, że nic się nie stało, to fotelik dla bezpieczeństwa należy natychmiast wymienić.

Drugi fotelik samochodowy 9-18 – kiedy wymienić na większy?

W przypadku drugiego fotelika sytuacja jest podobna. Osiągnięcie górnej granicy wagi powoduje konieczność ponownego sięgnięcia do portfela. Z kolei jeśli chodzi o klasyczne wyrośnięcie dziecka z fotelika, to wyznacznikiem jest tu linia oczu dziecka. Jeśli fotelik sięga niżej to nie pozostaje nic innego, jak udać się do sklepu. To samo tyczy się sytuacji, kiedy pasy bezpieczeństwa stają się za krótkie. Pod żadnym pozorem nie należy zakupować wynalazków typu przedłużacz do pasa, gdyż po prostu nie spełni on swojej roli należycie. Kwestia zbyt krótkich pasów dotyczy każdego fotelika, niezależnie od kategorii wagowej.

Fotelik 15-36 kg – czy wymieniać go na podstawkę samochodową?

Czasem powodem wyrzucenia fotelika w kąt jest presja dużego już dziecka, które wstydzi się jeździć w foteliku. Są dzieci, które są na tyle drobne, że jeszcze po ukończeniu 12 roku życia muszą jeździć w foteliku. I tu zaczyna się problem, gdyż niejednokrotnie rodzice ulegają namowom dziecka i kupują zachwalaną przez wiele osób podstawkę samochodową. Jednak czy jest to słuszny wybór? Oczywiście odpowiedź brzmi: nie! To jawne narażanie dziecka na niebezpieczeństwo. Bywa również, że rodzice, którzy nie mogą zmieścić trzech fotelików w samochodzie decydują się na podstawkę. Trzeba wiedzieć, że podstawka nie chroni głowy i szyi dziecka przed urazami, gdyż nie ma zagłówka, ponadto pasy bezpieczeństwa albo wbijają się w szyję albo zsuwają się z ramion, a podstawka dodatkowo nie ma żadnej ochrony bocznej. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem podstawki po foteliku 9-18, to jak najszybciej porzuć ten pomysł. Jest tańsza, jednak na tym jej zalety się kończą.

Ważność fotelika – czy należy się nią kierować?

Foteliki samochodowe dla dzieci podobnie, jak inne produkty posiadają tzw. termin przydatności. Fotelika samochodowego absolutnie nie można używać dłużej niż 9 lat, w przypadku grupy 15-36 kg, a w przypadku niższej, 9-18 dłużej niż 5 lat, choć oczywiście wszystko zależy od zaleceń producenta, który może wskazać nawet krótszy termin wytrzymałości poszczególnych elementów. Bo właśnie o nie tutaj chodzi. Foteliki samochodowe zbudowane są z materiału, który poddawany jest w czasie każdej jazdy i każdego hamowania określonym siłom. Dlatego to, że fotelik jest bezwypadkowy nie oznacza, że w ogóle nie jest zużyty.

Zastanawiając się nad wyborem nowego fotelika samochodowego przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy dziecko z niego wyrosło. Jeśli jeździ w nim już dobrych kilka lat to również trzeba pomyśleć nad zmianą. Jest ona konieczna, gdy mieliśmy kolizję lub wypadek na drodze. Kierując się tymi zasadami, zapewnimy najwyższy poziom bezpieczeństwa dziecku, a przecież to jest najważniejsze.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here