Czy wózek dziecięcy 2w1 to dobry wybór do miasta?

Zakup wózka dziecięcego oznacza mnóstwo dylematów, z którymi muszą się zmierzyć przyszli lub świeżo upieczeni rodzice. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno swoje potrzeby, jak i wygodę dziecka. Sprawę dodatkowo komplikuje ograniczony budżet, bo przecież nie każdy może sobie pozwolić na wydanie kilku tysięcy złotych na wózek z najwyższej półki. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się wózki dziecięce 2w1, które uchodzą za wręcz idealny wybór do miasta.

Co to oznacza, że wózek jest 2w1?

Wózki 2w1, nazywane też wózkami dwufunkcyjnymi lub hybrydowymi, to konstrukcje stworzone po to, aby zaspokajać potrzeby rodziców i ich pociechy mniej więcej do momentu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Niektórzy korzystają z nich jednak dłużej.

Jest to możliwe dzięki temu, że w zestawie dostajemy zarówno gondolę przeznaczoną dla noworodków oraz siedzisko pozwalające zmienić wózek głęboki w spacerówkę. Wystarczy tylko wypiąć gondolę i zamontować wspomniane siedzisko, z czym poradzi sobie każdy.

Można zatem obrazowo napisać, że kupując wózek hybrydowy tak naprawdę otrzymujemy dwa wózki na różne etapy życia dziecka. Z gondoli najczęściej korzysta się do około 8-9 miesiąca. Później, gdy dziecko już samodzielnie siedzi i chce obserwować świat, przechodzimy na funkcję spacerową.

Ma to tę zaletę, że rodzice nie muszą w krótkim odstępie czasu kupować dwóch różnych wózków, czyli głębokiego i spacerowego. Oznacza to oczywistą korzyść finansową. Zwłaszcza, że wózek dwufunkcyjny praktycznie zawsze jest tańszy niż dwa osobne wózki.

Na rynku są również dostępne wózki 3w1. Od dwufunkcyjnych odróżnia je to, że do zestawu jest dołączony fotelik samochodowy z kategorii wagowej 0-13 kilogramów, popularnie nazywany nosidełkiem. Tutaj jednak zwracamy uwagę na fakt, że bardzo często są to foteliki, które nie były poddawane testom zderzeniowym, a więc nie wiadomo, jaki poziom bezpieczeństwa zapewniają dziecku. Z tego powodu rozsądniej będzie kupić wózek 2w1 i dobrać do niego osobno markowe nosidełko – pomoże w tym kompetentny sprzedawca w dobrym sklepie dziecięcym.

Wózek 2w1 świetnie sprawdza się w mieście

Abstrahując już od opłacalności takiego zakupu, warto zwrócić uwagę na fakt, iż wózki 2w1 po prostu oferują ogromną wygodę, i to zarówno dla rodziców, jak i ich pociechy. Głęboka gondola chroni maluszka przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, z kolei po przejściu na funkcję spacerową podróż wózkiem jest dla dziecka bardzo komfortowa. To zasługa dużych kół oraz skutecznej amortyzacji i solidności stelaża.

Współczesne wózki dwufunkcyjne pod względem wygody prowadzenia w niczym nie ustępują klasycznym spacerówkom. Standardem jest dziś stosowanie skrętnych kółek, dzięki czemu manewrowanie wózkiem nawet w ciasnym sklepie nie stanowi żadnego problemu. Mało tego: jeśli dziecko zaśnie w samochodzie w czasie jazdy, można po prostu zamontować nosidełko na stelażu i bez wybudzania brzdąca pójść na zakupy czy spacer. Tego nie zapewni żaden wózek jednofunkcyjny.

Wszyscy mieszkańcy dużych miast dobrze wiedzą, że jakość miejskiej infrastruktury pozostawia wiele do życzenia. Dziurawe chodniki, wysokie krawężniki, zapadnięte studzienki – to rzeczywistość, z którą mają do czynienia także rodzice. I tutaj znów ujawniają się niebagatelne zalety wózka 2w1: dzięki pompowanym, dużym kołom oraz amortyzacji nie ma obaw o to, że dziecko po spacerze nabawi się bólu główki.

Jeszcze kilkanaście lat temu było tak, że wózek z dużymi, dobrze amortyzowanymi kółkami, był bardzo trudny w prowadzeniu i średnio sprawdzał się w mieście. Obecnie jest zupełnie inaczej. Skrętne kółka rozwiązały ten problem i umożliwiają wygodne korzystanie z wózka dwufunkcyjnego na zatłoczonych osiedlach, w sklepach czy na klatkach schodowych.

Jeśli rodzice zechcą zabrać dziecko na spacer np. do lasu, również nie będzie to stanowić problemu.  Widać zatem, że wózek dwufunkcyjny jest niezwykle uniwersalny i nic dziwnego, że na ulicach polskich miast widuje się głównie takie modele, a rodzice wzajemnie je sobie polecają.

Jaki wózek 2w1 kupić?

Wybór jest tak duży, że żaden rodzic nie powinien mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem modelu, który idealnie spełnia jego oczekiwania. Dobry wózek dwufunkcyjny wcale nie musi też być bardzo drogi. W cenie do około 1500 złotych spokojnie da się wskazać konstrukcje godne polecenia, zwłaszcza gdy trafimy na ciekawą promocję – warto ich szukać chociażby w popularnym sklepie internetowym z akcesoriami dziecięcymi www.dzieciecemarzenia.pl.

Wybierając wózek dziecięcy 2w1 zwracamy uwagę przede wszystkim na jakość wykonania, konstrukcję kółek, rodzaj tapicerki (powinna być łatwa w czyszczeniu), wagę wózka (im lżejszy tym lepiej) oraz system składania. Na pewno dobrym pomysłem będzie wybranie się do sklepu stacjonarnego i porównanie różnych modeli. Chodzi przecież o to, aby oboje rodziców czuło się komfortowo prowadząc wózek, składając go czy pakując do bagażnika, a to można sprawdzić jedynie „na żywo”.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here