Wizyty u ortopedy nie są obowiązkowe. Okazuje się, że rodzice pukają do gabinetu tego specjalisty zaraz po narodzinach dziecka, by sprawdzić stan bioderek malucha. Jeśli medyk nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, najczęściej specjalizacja ortopedyczna jest pomijana, a do lekarza rodzice wybierają się ponownie dopiero wtedy, gdy zauważą niepokojące objawy. W jakich przypadkach warto kontrolować postawę malca? Przeczytaj już teraz.
Sami ortopedzi potwierdzają, że do ich gabinetów trafia zbyt mała liczba małych pacjentów. Okazuje się, że nawet 70% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma wady postawy, które nie są diagnozowane albo wręcz bagatelizowane. Do tych najczęściej występujących nieprawidłowości zalicza się koślawość stóp oraz koślawość kolan. U maluchów rozpoznaje się też skrzywienie kręgosłupa oraz płaskostopie. Rodzice nie zawsze potrafią samodzielnie zauważyć wymienione dysfunkcje, to dlatego właśnie zaleca się kontrole w gabinecie ortopedycznym przynajmniej raz w roku. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „ortopeda warszawa„, by znaleźć lekarza nieopodal swojej lokalizacji.
Standardowa wizyta u ortopedy trwa kilkanaście minut i w tym czasie medyk jest już w stanie stwierdzić pewne odstępstwa od normy. Ważna jest nie tylko przeprowadzona obserwacja oraz badanie postawy dziecka, ale także wywiad z rodzicem. Do pierwszych niepokojących objawów, o których dorośli powinni powiedzieć lekarzowi, zalicza się:
– utykanie dziecka na jedną nogę,
– siedzenie w pozycji schylonej,
– garbienie się dziecka,
– uskarżanie się malucha na ból pleców bądź kończyn dolnych,
– występowanie skurczów nóg,
– kierowanie stóp do środka podczas chodzenia,
– kierowanie kolan do środka podczas chodzenia,
– niemożność szybkiego chodzenia oraz biegania,
– siadania z kolanami skierowanymi do środka,
– niemożność siadania w pozycji „na kokardkę”.
Wszystkie te symptomy mogą wskazywać na wadę postawy, które należy natychmiast niwelować. Co ważne, w przypadku dzieci o wiele łatwiej jest przeprowadzić skuteczną terapię, zanim jeszcze dysfunkcje się pogłębią i utrwalą.