Syndrom białego fartucha

Syndrom białego fartucha nie jest wymysłem pacjenta, a przypadłością związaną z występowaniem wysokiego ciśnienie podczas wizyty u lekarza, przy jednoczesnych prawidłowych wartościach ciśnienia krwi w domu. Nadciśnienie „białego fartucha”  stwierdza się, gdy samodzielne pomiary ciśnienia wykonywane w domu, przeczą diagnozie nadciśnienia tętniczego podczas pomiaru w gabinecie lekarskim. W takim przypadku w celu potwierdzenia przypuszczeń nadciśnienie białego fartucha zleca się całodobowe, ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi tzw. holter ciśnieniowy.

Takie „skoki” ciśnienia podczas wizyty u lekarza nie są niczym groźnym i nie stanowią problemu zdrowotnego, zazwyczaj jest to zwykła reakcja na stres. Jednak należy pamiętać, że kontrola ciśnienia jest bardzo ważna i każdy niepokojący wynik pomiaru ciśnienia lub też inny objaw mogący wskazywać na problem z nadciśnieniem nie można bagatelizować.

Nadciśnienie to choroba?

Nadciśnienie tętnicze jest to bardzo powszechna choroba cywilizacyjna, która dotyczy ponad 10 milionów osób w wieku 18-79 lat, charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi.

Nadciśnienie rozpoznaje się w przypadku, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego (co najmniej z dwóch pomiarów, dokonanych podczas co najmniej dwóch rożnych wizyt u lekarza), są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.  Czasami może być podwyższona tylko jedna wartość, jednak taki stan również świadczy o nadciśnieniu i pozwala postawić diagnozę.

Ciśnienie skurczowe Ciśnienie rozkurczowe
Ciśnienie optymalne <120 <80
Ciśnienie prawidłowe 120 – 129 80 – 84
Ciśnienie wysokie prawidłowe 130 – 139 85 – 89
Nadciśnienie I stopnia 140 – 159 90 – 99
Nadciśnienie II stopnia 160 – 179 100 – 109
Nadciśnienie III stopnia ≥180 ≥110
Izolowane nadciśnienie skurczowe ≥140 <90

 

Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?

Bardzo często nadciśnienie tętnicze nie daje dodatkowych objawów. Jednak zdarza się, że jest powiązane z występowaniem: bólu głowy, szumów usznych, zaburzeń widzenia, bólu w klatce piersiowej, zaburzeń snu, męczliwości czy nudności.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która wiąże się z zapadalnością na choroby o wysokim wskaźniku śmiertelności, takimi jak: zawał serca, choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. W związku z tym regularne pomiary ciśnienia krwi stanowią część profilaktycznych badań, które powinny być wykonywane przy rutynowej kontroli lekarskiej.

Gdzie przyjmuje internista w Poznaniu (internista Jeżyce/internista Grunwald)?

Należy pamiętać, że podczas wizyty lekarskiej obojętnie czy to będzie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też prywatnie, pacjenci powinni mieć wykonane takie same badania, dotyczy to również wizyty u internisty. Poznań oferuje wiele placówek medycznych, w których można otrzymać pomoc internistyczną. Jedną z takich placówek na terenie Poznania jest Instytut Mikroekologii, który oprócz  szerokiego wachlarza usług medycznych umożliwia również odbycie konsultacji lekarskich, w tym u lekarza internisty (Poznań, ul. Sielska 6). W celu umówienia się na konsultację należy skontaktować się bezpośrednio z rejestracją pod nr tel. (61) 862 63 35.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here