Wychowanie w przedszkolu

Wychowanie w przedszkolu zapewnia dzieciom, przede wszystkim kontakt z innym i dziećmi. Dzieci w grupie zachowują się zupełnie inaczej niż w domu z rodzicami, czy dziatkami. Grupa uczy zachowań socjalnych takich jak współdziałanie, rozwiązywanie konfliktów, czy współpraca. Dzieci ustalają między sobą pewną hierarchię. Uczą się określać swoje miejsce w grupie. Poznają siebie w oderwaniu od rodziców. Uczą się samodzielności. Zdobywając takie umiejętności nabywają pewności siebie. Pierwszy raz są pozostawione bez rodziców i radzą sobie w tej sytuacji. Jest to niebywałe osiągnięcie dla małego człowieka. Napawa go dumą. Daje świadomość, że dziecko ma moc sprawczą. Decyduje, i radzi sobie z wyzwaniami, które są przed nim stawiane.

Wychowanie w przedszkolu jest dla dziecka dużym ułatwieniem w rozpoczęciu życia szkolnego

Dzieci w przedszkolu nauczyły się funkcjonowania w grupie, dzięki temu łatwiej im skoncentrować się na poznaniu życia szkolnego. Zasady panujące w szkole i tak są dla dzieci dużym wyzwaniem. Wychowanie przedszkolne przygotowuje je przede wszystkim do samodzielności. W rozpoczęciu życia szkolnego ta umiejętność jest nie do przecenienia.

Będąc mamą noworodka byłam przekonana, że moją córka nie pójdzie do przedszkola

Będziemy uczyły się w domu. Mam dla niej czas, odpowiednią wiedzę. Byłam przekonana, że sama najlepiej zajmę się swoim dzieckiem. Dam jej sto procent uwagi i pracy, którą możemy razem wykonać. Obserwując rozwój córki zmieniłam zdanie. Obecnie moja 4 – latka chodzi do przedszkola i jestem przekonana, że żadne moje starania nie rozwinęłyby jej umiejętności społecznych, tak jak wychowanie przedszkolne. Dlaczego? To proste nie mogę zapewnić jej takich warunków rozwoju społecznego jak może dać dziecku przedszkole. Nie jestem w stanie dać jej takich możliwość kontaktu z równolatkami. Czy żałuję wysłania córki do przedszkola? Nie. Była to najlepsza decyzja jaką mogliśmy podjąć. Obecnie uważam, że wychowanie w przedszkolu jest najlepszą decyzją jaką mogliśmy podjąć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here