Astygmatyzm u dzieci

O pojęciu astygmatyzmu można przeczytać w artykule astygmatyzm. Wspomniana wada wzroku dotyka często jednak również najmłodszych i to właśnie o występowaniu oraz leczeniu astygmatyzmu u dzieci przeczytasz w poniższym artykule.

Przyczyny astygmatyzmu u dzieci

Dziedziczenie

Przyczyn astygmatyzmu u dzieci może być kilka i występują one w różnym czasie ich rozwoju. Czynnikiem, który powinno brać się pod uwagę natychmiastowo to pojawienia się wady wzroku w wyniku tendencji do rodzinnego dziedziczenia. Jeśli w rodzinie występowały podobne schorzenia – warto przebadać dziecko pod kątem astygmatyzmu jak najszybciej.

Choroby rogówki

Nieprawidłowy rozwój u dziecka może mieć wpływ na poszczególne organy. Tak jest również w przypadku oka i jego składowych. Zmiany strukturalne rogówki tj. zmiana kształtu z kulistego na bardziej spłaszczony lub wydłużony powoduje rozmycie obrazu na skutek nieprawidłowego skupienia się światła na siatkówce.

Urazy rogówki

Częstym powodem, dla którego pojawia się astygmatyzm są także urazy i uszkodzenia wynikające z dokonywania niebezpiecznych czynności w obrębie oka. Chodzi tutaj o różnego rodzaju operacje lub przypadki losowe uszkodzeń.

Objawy astygmatyzmu u dzieci

Znając już przyczyny występowania, należy określić, jak rozpoznać astygmatyzm u dziecka. Przy najczęściej wymienianych objawach występują:

– mrużenie oczu celem skupienia wzroku
– błędne rozszyfrowywanie cyfr, pojedynczych wyrazów i zbudowanych zdań
– zaburzenia widzenia z bliskiej lub dalekiej odległości
– odczuwanie zmęczenia oczu (odczucie zamykania się oczu, potrzeba częstego przecierania oczu itp.)
– odczuwanie bólu głowy
– nieestetyczne pismo odręczne
– powolne tempo pisania
– trudności ze sprawnym odczytywaniem komunikatów
– problemy z koncentracją

Leczenie astygmatyzmu u dzieci

Pierwsze kroki

Najważniejszym krokiem jest diagnoza. Jeśli zauważasz u dziecka pierwsze objawy astygmatyzmu, niezwłocznie skonsultuj problem ze specjalistą. Niezidentyfikowany lub pozostawiony problem wady wzroku może przyczynić się do postępującego rozwoju, a także dodatkowych niepożądanych skutków.

Wizyta u lekarza i przebieg

Umówienie się do lekarza pediatry lub od razu do specjalisty okulisty lub optometrysty to najważniejszy krok do przodu. Badanie rozpoznawcze wykrywające astygmatyzm nazywa się skiaskopia (retinoskopia). Polega ono na obserwacji cienia poruszającego się w obrębie źrenicy przy oświetleniu wiązką światła dna oka. Diagnoza weryfikująca astygmatyzm zakończy się najpewniej poleceniem noszenia okularów lub miękkich soczewek kontaktowych.

Po badaniu na astygmatyzm

Po badaniu rozpoznawczym przychodzi czas na regularne badania kontrolne. Wynika to z faktu, że narządy u dzieci ulegają dynamicznemu rozwojowi. Wada wzroku może zacząć zanikać, lecz bywa i tak, że pomimo okularów czy soczewek nastąpi jej powolne pogłębianie się. Wiele zależy od otoczenia dziecka (dobry dostęp do światła, ograniczenie światła niebieskiego z urządzeń elektronicznych, odpowiednie nawilżenie powietrza itp.), dlatego tak ważne jest, by poświęcić problemowi dużo uwagi.

O soczewkach kontaktowych dowiesz się więcej na acuvue.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here