niegrzeczne dziecko

Wychowywanie dzieci to dla rodziców nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jest maja do czynienia z tzw. trudnym dzieckiem. Niegrzeczne dziecko to problem, z którym musi sobie radzić wielu rodziców. Jak mu zaradzić? Jest na to kilka sposobów. Ważne, aby kategorycznie powstrzymywać się od przemocy. Należy zachować spokój i cierpliwość. Ważne jest również, aby zadbać od odpowiednie relacje z dzieckiem, które nie są oznaczone brzemieniem zakazów, nakazów i obowiązków.

Niegrzeczne dziecko – jak sobie z nim poradzić?

Jedną z metod na złe zachowanie naszego dziecka jest przeczekanie. Często zdarzaj się sytuacje, że dzieci rzucają się po podłodze w sklepie. Czy to z powodu niezadowalających zakupów czy tez po to, aby zrobić na złość rodzicom. Jak zachować się w takiej sytuacji? Pierwsze co przychodzi na myśl, to upomnieć dziecko klapsem reprymendą podniesionym tonem głosu. Ale to jest błąd. Warto takie zachowanie dziecka po prostu przeczekać i skupić się na zakupach. Nasza obojętność sprawi, że dziecko dojdzie do wniosku, iż takie zachowanie nie przynosi mu korzyści.

Możemy również zastosować pewnego rodzaju straszak na dziecko. Możemy mu uświadomić, że jego postępowanie będzie miało skutek w postaci różnego rodzaju zakazów na np. korzystanie z komputera czy oglądanie telewizji. Wtedy dziecko stanie przed wyborem – czy dalej kontynuować swoje zachowanie i narażać się na sankcje czy też odpuścić. Dzięki takiemu postawieniu sprawy możesz nauczyć dziecko współpracy.

Bądź konsekwentny

Wychowanie dziecka polega również na ustaleniu pewnych zasad współpracy miedzy rodzicami a potomstwem. Jeśli wyznaczymy te zasady i ustalimy pewne granice, co dziecku wolno a czego nie, wówczas musimy się tego konsekwentnie trzymać. Jeśli zaczniemy te zasady naginać stracimy szacunek w oczach dziecka i będzie się ono starało naszą niekonsekwencję wykorzystać.

Kij czy marchewka?

Jest wiele teorii, wedle których wychowywać dzieci należy żelazna ręką. Są też takie, które na pierwszym miejscu stawiają wynagradzanie dobrych zachowań, niż karanie złych. My stoimy na stanowisku, że lepiej jest poszukiwać rozwiązań pozytywnych. A takimi z pewnością są nagrody. Warto wiec mówić dziecku jakie jego zachowania nam się podobają i nagradzać je za to. To spowoduje powstanie odpowiedniej relacji i pozytywnej atmosfery współpracy.

Zabawa

Aby utrzymać niegrzeczne dziecko w ryzach trzeba również zastosować kilka forteli. Jednym z nich jest wykorzystanie zabawy zamiast powierzania dziecku obowiązków. Chodzi o to, aby czynności jakie zlecamy dziecku takiej jak sprzątanie czy mycie naczyń, które ze swej natury są nudne, przekuć w dobrą zabawę. To pobudzi kreatywność dziecka i pozwoli cieszyć się z prostych czynności. To również szansa na zbudowanie przyjemnej atmosfery w domu na partnerskich relacjach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułDieta bananowa

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here