Niemowle wymiotuje

To normalne, że niemowlęta i dzieci czasami wymiotują. W większości przypadków, wymiotowanie nie potrwa dłużej niż jeden do dwóch dni i nie jest oznaką niczego poważnego. Najczęstszą przyczyną wymiotów u dzieci i niemowląt jest zapalenie żołądka i jelit. Jest to infekcja jelit spowodowana zwykle wirusem lub bakterią, która również powoduje biegunkę. Objawy mogą być nieprzyjemne, ale dziecko powinno czuć się lepiej już po kilku dniach. Jednak uporczywe wymioty mogą spowodować, że twoje dziecko stanie się poważnie odwodnione. Może to być oznaką również czegoś poważniejszego, takiego jak zapalenie opon mózgowych. Jeśli niemowle wymiotuje, powinieneś uważnie je obserwować. Zaufaj swoim instynktom i natychmiast skontaktuj się z pediatrą, jeśli się martwisz.

Dlaczego niemowle wymiotuje?

Dlaczego niemowle wymiotuje?Jeśli przyczyną jest po prostu brzuszek, dziecko nadal powinno czuć się na tyle dobrze, aby jeść, bawić się i być po prostu sobą. W takim przypadku należy karmić je normalnie i podawać mu regularne napoje. Jeśli dziecko nie wydaje ci się być sobą – na przykład, jeśli są zmiany w zachowaniu, dziecko jest drażliwe lub mniej reagujące – może to oznaczać, że jest poważnie chore i należy natychmiast uzyskać pomoc medyczną.

Powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli:

  • twoje dziecko wielokrotnie wymiotuje i nie jest w stanie zatrzymać płynów;
  •  sądzisz, że jest odwodnione – objawy odwodnienia mogą obejmować suchość w ustach, płacz bez wytwarzania łez, oddawanie mniejszych ilości moczu lub niemoczenie wielu pieluszek i senność;
  • jego wymioty są zielone lub zawierają krew;
  • wymiotuje dłużej niż dzień lub dwa.

W większości przypadków jednak możesz bezpiecznie leczyć swoje dziecko w domu. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zapewnić dziecku dostarczenie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Jeśli twoje niemowlę wymiotuje, kontynuuj karmienie piersią lub karmienie mlekiem. Jeśli wydaje się być odwodnione, będzie potrzebować dodatkowych płynów. Zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub farmaceuty, czy należy podać doustny płyn nawadniający.
Doustny roztwór do rehydracji jest specjalnym proszkiem, który zamieniasz w napój. Zawiera cukier i sole, które pomagają zastąpić elektrolity utracone przez wymioty i biegunkę.

Dzieci, które wymiotują, powinny przyjmować małe łyki przezroczystego płynu, takiego jak woda lub klarowny bulion. Należy unikać soków owocowych i napojów gazowanych, dopóki nie poczują się lepiej. Jeśli nie są odwodnione i nie straciły apetytu, dobrze jest aby jadły normalne, stałe posiłki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here