Czas oczekiwania na dziecko jest pełen emocji. Ciąża to moment w życiu kobiety, kiedy trzeba o siebie dbać ze zdwojoną siłą. Wszystko co jemy przenika przez łożysko do płodu, a ten rozwija się dzięki temu co utrzymuje. Dobrze est mieć tego świadomość i ostrożnie stosować używki, należy wykluczyć papierosy, alkohol, narkotyki. Czasem można pozwolić sobie na kawę, ale nie za często, ponieważ kofeina nie ma dobrego wpływu na tak mały płód.
Kalendarz badań w ciąży
Kalendarz badań w ciąży jest bogaty w zadania, które musimy zrealizować. Oprócz standardowych badań krwi, należy sprawdzić poziom cukru z rana na czczo i po wypiciu glukozy, nazywamy to krzywą cukrową. Niektóre kobiety u których wykryto nieprawidłowości w tym badaniu, muszą monitorować przez cały okres trwania ciąży poziom cukru. Cukrzyca to niebezpieczna choroba, jednak można z nią żyć. W trakcie ciąży przy pobieraniu krwi będziemy mieć wykonane wiele badań, zostanie tez określona grupa krwi, test na HIV.
Jeśli naszego lekarza prowadzącego ciążę, niepokoją nasze dolegliwości zleci dodatkowe badania na przykład na stężenie hormonów. Dobrze jest mówić swojemu ginekologowi o naszych obawach związanych ze stanem naszego zdrowia, szczególnie jeśli mamy do niego zaufanie i nie będzie bagatelizował naszych lęków. Jeśli jest inaczej, lekarza zawsze można zmienić i poszukać kogoś odpowiedniego. Jest to ważna osoba w życiu, która może odegrać dużą rolę nie tylko podczas porodu, ale dużo wcześniej już na etapie trwania ciąży. W końcu w jego ręce po części powierzamy życie i zdrowie naszego dziecka. musimy mieć zaufanie do jego opinii i ewentualnych decyzji. Im więcej lekarz wie o stanie naszego zdrowia, tym jego decyzje dotyczące nas i dziecka będą lepsze.
Nie zawsze co prawda lekarze maja czas, aby wczuwać się w detale, co może powodować kłopoty, trzeba ich doceniać za to, co robią i nie bagatelizować wyników badań. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich, a jeśli niektórych z nich nie rozumiemy, warto dopytywać i oczekiwać wyjaśnień.