rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią tabela

Dziecko jest największym szczęściem każdego rodzica. Poród nie zawsze jest dobrze wspominany, jednak dalsze życie pozostaje długo w pamięci. Jako niemowlę często karmi się piersią, pozwala to na wzmocnienie odporności. W mleku matki znajduje się wiele odżywczych składników, które pozwalają na prawidłowy i zdrowy rozwój. Jednak czas szybko biegnie, dziecko rozwija się, rośnie, co wiąże się z większymi potrzebami.

W pewnym czasie zauważymy, że samo mleko przestanie wystarczać. Jednak karmienie piersią powinno odbywać się jak najdłużej, najlepiej do końca 6 miesiąca życia. Oczywiście jeśli jest taka konieczność można zacząć wprowadzać wcześniej pokarmy, już po 17 tygodniu. Jeżeli dziecko nie przybiera na wadze prawidłowo, nie czuje się najedzone, wówczas powinniśmy myśleć o dodatkowych posiłkach. Jednak pamiętajmy, żeby być pod stałą kontrolą lekarza, dzięki czemu możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Istnieje kilka zasad, które pomogą nam bezpiecznie i lepiej przetrwać ten czas. Wprowadzanie pojedynczych produktów jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jeśli dziecko źle zareaguje, wówczas wiemy co wywołało problemy i w przyszłości będziemy go unikać. Przez cały czas obserwujmy czy dziecko nie dostało wysypki, czy prawidłowo się wypróżnia. Dodatkowo nie przesadzajmy z ilością. Na początku wystarczającą ilością jest kilka małych łyżeczek.

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią Tabela

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią tabela dostępna jest w wielu miejscach, ale także można zasięgnąć porady u lekarza pediatry. Dowiemy się wówczas co i kiedy nasze dziecko może spożywać. Jednak urozmaicać dietę powinniśmy od zwykłej kaszki manny. Jeżeli wszystko będzie dobrze, wówczas możemy myśleć o innych produktach.

Dobrze sprawdzają się naturalne przeciery z warzyw, czy owoców. Użyć możemy marchewkę, ziemniaki, dynię, a z owoców banana, jabłko, czy gruszkę. Jednak nie wybierajmy cytrusów. Produkty możemy podawać z początku pojedynczo, później mieszać, tworząc ciekawe i smaczne desery, obiadki. W dalszym ciągu rozszerzanej diety warto pomyśleć o wprowadzeniu mięsa, gdzie najbardziej polecany jest indyk, bądź królik i kurczak.

Jeżeli nie zauważymy żadnych nieprawidłowości, podajemy również samo żółtko, oraz rybę. Warto wiedzieć, że do gotowanych warzyw, mięsa można dodać trochę tłuszczu, np. kilka kropel oliwy z oliwek, lub pół łyżeczki masła. Jeżeli zależy nam na zdrowych i smacznych produktach, wówczas do gotowanych produktów, posiłków nie dodajemy ani cukru, ani soli. Ich nadmierna ilość w tym okresie może mieć wpływ na późniejsze zdrowie malucha.

Dodatkowo pamiętajmy, że niemowlak nie ma zębów i nie może pogryźć jedzenia, dlatego wszystko musi być idealnie roztarte i miękkie. Jeżeli dziecko nie jest zainteresowane niektórymi posiłkami, to nie wpychajmy ich na siłę. Kolejny raz możemy spróbować po kilku dniach, może ty razem się uda. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni co do rozszerzenia diety, warto skonsultować się z lekarzem.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here