Wady i zalety fotelików z przedziału 9-25kg

Wybór fotelika samochodowego wielu rodzicom spędza sen z powiek. Mając do wyboru tak wiele różnych modeli ciężko jest dokonać wyboru. Producenci prześcigają się między sobą proponując coraz to bardziej nowoczesne rozwiązania. Na jaki fotelik zatem się zdecydować? Jakie cechy powinien mieć ten idealny?

Fotelik samochodowy w kategorii 9-25kg to fotelik następny po nosidełku, a więc w stosuje się go w momencie, kiedy dziecko wyrasta z fotelika 0-13kg. Ta kategoria wagowa jest w gruncie rzeczy tożsama z fotelikami z grupy 0-25kg. Spora część modeli fotelików 9-25 montowana jest tyłem do kierunku jazdy, co jest równoznaczne z wzrostem poziomu bezpieczeństwa podróży.

Zalety fotelików 9-25kg

Większość fotelików w tej kategorii wagowej montowana jest tyłem do kierunku jazdy, co jest ich ogromnym atutem, gdyż wpływa korzystnie na bezpieczeństwo w czasie jazdy. W końcu na bezpieczeństwie naszego dziecka zależy nam najbardziej. Ogromną zaletą jest również fakt, że w okolicach 18kg nie musimy kupować kolejnego fotela dla naszej pociechy.

Foteliki 9-25kg dają nam możliwość dopasowania uprzęży i zagłówka adekwatnie do wzrostu dziecka. Malutkie dzieci nie powinny pod żaden względem jeździć bez fotelika, zapięte zwykłymi pasami bezpieczeństwa, gdyż jest to dla ich zdrowia i życia wyjątkowo niebezpieczne. Foteliki posiadające pięciostopniową uprząż gwarantują stabilizację oraz chronią ciało przed uszkodzeniem w czasie wypadku.

Foteliki 9-25kg tak jak i fotele innych kategorii wagowych przechodzą specjalne testy bezpieczeństwa. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas fotelik spełni swoje zadanie warto zwrócić uwagę na to jak wypada on w prestiżowych testach, takich jak Test ADAC oraz Test PLUS (ten dotyczy wyłącznie bezpieczeństwa fotelików RWF, a więc montowanych tyłem do kierunku jazdy).

Decydując się na zakup fotela dziecięcego z tej kategorii wagowej mamy szeroki wybór, jeśli chodzi o sposób jego montażu. Foteliki te można montować na trzy sposoby: na pasy samochodowe, systemem ISOFIX (bezpośrednio do ramy auta bądź za pomocą Isofixa) oraz poprzez Top Tether (montaż na specjalnych pasach, które montujemy do punktów kotwiczeń za tylnym siedzeniem). Najbardziej bezpieczną metodą montażu fotelika jest oczywiście system Isofix oraz Top Tether.

O braku konieczności zakupu kolejnego fotelika po przekroczeniu 18kg już wspominaliśmy, jednak nie pod kątem atrakcyjności ceny. Fotelik do 25kg posłuży nam zdecydowanie dłużej niż fotelik do 18 kilogramów.

Wady fotelików 9-25kg

Czy foteliki 9-25 mają wady? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, gdyż będzie to bardziej uzależnione od osób kupujących czy daną jego cechę potraktują jako wadę.

Z całą pewnością foteliki 9-18 kilogramów są lepiej dopasowane do gabarytów dziecka niż foteliki 9-25 kg czy też 0-25kg. Wielu rodziców decyduje się na takie rozwiązanie kupując fotelik 0-25 twierdząc, że posłuży on przez cały okres, kiedy dziecko musi jeździć w foteliku. Kolejnym zakupem zapewne będzie już podstawka, która w rzeczywistości nie daje takiego bezpieczeństwa jak fotelik samochodowy.

Za wadę fotelika możemy również uznać jego nieprawidłowe dobranie względem auta oraz niezapoznanie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi jego obsługi. Fotelik samochodowy jakiej kategorii wagowej by nie był powinien zostać dopasowany do dziecka, które będzie nim podróżowało i do samochodu, w którym ma być zamontowany. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno fotelika w sprawdzonym sklepie, gdzie odpowiednio przeszkolony personel będzie mógł zaprezentować prawidłowy montaż fotelika. Niewłaściwy montaż fotelika w aucie sprawia, że fotelik posiadający najwyższe oceny w testach bezpieczeństwa tego bezpieczeństwa nie zapewni.

Warto zatem zapamiętać, że fotelik samochodowy dla dziecka od 9 do 25 kilogramów jest przede wszystkim fotelikiem następnym, użytkowanym zaraz po nosidełku. Wyboru najlepiej dokonywać po przymierzeniu fotelika do samochodu i sprawdzeniu, jak czuje się w nim mały pasażer. Doradca w sklepie z fotelikami powinien zaprezentować prawidłowy sposób montażu fotelika, dzięki czemu unikniesz błędów podczas użytkowania fotelika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here