Co zrobić kiedy dziecko boi się kapac

Kąpiel dziecka powinna być przyjemnością, bo oprócz czynności higienicznych, ma również odprężać. Niestety, nie każde dziecko z uśmiechem na buzi przeżywa kontakt z wodą, a radość z pluskania staje się prawdziwym koszmarem. Jak sprawić, by codzienny rytuał kąpieli nie stanowił problemu? Podpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Dlaczego dziecko boi się wody?

Przyczyny mogą być różne. Przede wszystkim w samej łazience mogą panować niezbyt sprzyjające warunki. W tej przestrzeni może być zbyt zimno albo za duszno. Sama temperatura wody może nie być właściwa. Co więcej, maluch może bać się hałasu, jaki dobiega z napełnianej wodą wanienki. Przyczyną braku aprobaty dla kąpieli może być także zły dobór kosmetyków – niektóre mogą podrażniać delikatną skórę dziecka, wywoływać świąd lub pieczenie.

Warto również podkreślić, że sami rodzice popełniają mnóstwo błędów podczas przygotowania do kąpieli dziecka. Ta szykowana jest za późno, kiedy dziecko jest już zmęczone, marudne i senne. Nie należy także kąpać dziecka od razu po jedzeniu. Pamiętajmy także, że pociecha idealnie wyczuwa panujące emocje. Jeśli rodzic jest zdenerwowany, śpieszy się i wykonuje zbyt gwałtowne ruchy, kąpiel na pewno nie będzie przyjemna.

Jak sprawić, by dziecko uwielbiało kąpiele?

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o zniwelowanie negatywnych czynników, które wymieniliśmy powyżej. Należy zadbać o właściwą temperaturę w łazienkowej przestrzeni oraz dobrą temperaturę wody – ta nie może być zimna, ale też nie może parzyć.

Warto zainteresować dziecko różnego rodzaju atrakcjami, dzięki którym kąpiel stanie się ciekawą rozrywką. W tym celu przydadzą się zabawki do wanny różnego rodzaju. Najlepiej wybierać te gumowe, ale takie, które będą w pełni higieniczne. Zabawki do kąpieli mogą przybierać różną formę, oczywiście te najbardziej popularne to pływające kaczuszki, statki i wszelkie akcesoria z ulubionych bajek. Warto wykorzystać też relaksacyjną muzykę, ale ta powinna być puszczona niezbyt głośno.

Co ważne, jeśli dziecko nadal reaguje na kąpiel płaczem i strachem, warto zrobić kilkudniową przerwę, by ponownie rozpocząć przygotowania do kontaktu z wodą. Maluch powinien być wkładany do wanienki powoli, zanurzając stopniowo poszczególne partie ciała, zaczynając od stópek. Rodzic musi uważać, by podczas pluskania w wodzie nie zalewać twarzy, przede wszystkim okolic oczu. Już po kąpieli na dziecko musi czekać przyjemny, miękki ręcznik, ponczo bądź szlafrok, który dokładnie wchłania wodę.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here