Zabawki dla dzieci od kilku do kilkunastu lat

Na każdym etapie rozwoju dziecko ma inne potrzeby. Jego naturalny rozwój i poznawanie świata doskonale wspierają zabawki. Przyjrzyjmy się zabawkom dla dzieci pod kątem rozwijania umiejętności w określonym wieku i pod kątem ich atrakcyjności dla danej grupy wiekowej.

Zabawki dla dzieci – nie zapomnij o jakości

Niezależnie od rodzaju zabawki, którą kupujemy dziecku, bardzo istotna jest oczywiście jej jakość. W końcu decyduje ona nie tylko o zadowoleniu naszej pociechy, ale przede wszystkim o jej bezpieczeństwie podczas zabawy. Warto zatem postawić na sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tej materii, albo po prostu szukamy sklepu z rozbudowaną i atrakcyjną ofertą zabawek renomowanych marek, godny polecenia będzie np. sklep z zabawkami Toysbox.pl.

Zabawki dla dzieci najmłodszych

W pierwszych latach życia (1-3) dzieci bardzo intensywnie i chętnie doświadczają otaczającej ich rzeczywistości. Uczą się pierwszych kształtów, kolorów, faktur. Ważne, żeby zabawki wspierały rozwój zdolności sensorycznych i motorycznych. Idealnie sprawdzą się tu pierwsze klocki o odpowiednio dużych, a zatem bezpiecznych elementach, wszelkiego rodzaju pluszaki. W wieku 2 lat dziecko może zacząć przygodę z prostymi zabawkami interaktywnymi i grami o charakterze logicznym.

Nieco starsze dzieci – od 4-5 roku życia – zaczynają odkrywać role społeczne, intensywniej uczą się przez naśladowanie. Dlatego świetnym wyborem będą wtedy zabawki nawiązujące do ulubionych postaci z bajek. Dla dziewczynek oczywistym wyborem są lalki, a szczególnie te interaktywne. Dla chłopców będą to samochody pod różną postacią. Powyżej 5. roku życia dzieci mogą już bawić się zestawami klocków w standardowych wymiarach.

Gdy zaczyna się czas szkolny

We wczesnym wieku szkolnym, choć proces ten zaczyn się trochę wcześniej, warto postawić na zabawki kreatywne. Rozwijanie naturalnej ekspresji przez zabawki plastyczne – w najróżniejszej formie – jest w tym czasie bardzo istotnie. Poza tym doskonale wspierają one także zdolności manualne i zmysł estetyczny. Przydadzą się także pierwsze gry logiczne i zestawy edukacyjne ułatwiające codzienną naukę w szkole. Idealne będą również figurki akcji czy bardziej rozbudowane zestawy klocków.

Zabawki dla dzieci powyżej 10-12 lat

W tym wieku dzieci zwracają uwagę na zabawki, które staja się dla nich jakiegoś rodzaju wyzwaniem. Dlatego w tym wieku warto postawić na gry i zabawki zachęcające do wysiłku intelektualnego. Świetnie sprawdzają się tu puzzle i klocki konstrukcyjne, z których składać można określone modele. Pomagają one rozwijać logiczne i abstrakcyjne myślenie, uczą dokładności i cierpliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here