wzrok u noworodka
fot. pexels.com

Wzrok u małych dzieci nie funkcjonuje w ten sposób jak u dorosłego człowieka. On również przechodzi różne fazy rozwoju w pierwszych dniach życia twojego malutkiego dziecka. Nie wiesz, jak wyglądają fazy rozwój wzroku noworodka? Sprawdź!

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/wzrok-niemowlaka/

Wzrok niemowlęcia

Dziecko w pierwszych dniach życia nie widzi tak jak człowiek dorosły. Przede wszystkim nie odróżnia kolorów, ani też nie widzi dokładnie kształtów. Dopiero powoli przyswaja je i zaczyna zauważać ich krawędzie. Dodatkowo dziecko widzi lepiej w czerni i bieli. Dlatego z początku proponuje się rodzicom, aby swoje dzieci zaopatrywali w przedmioty w czerni i bieli, gdyż dzieci wówczas lepiej je widzą.

Dziecko dopiero z czasem zacznie odróżniać kolory. Na początku odróżnia jedynie światło dzienne od nocy, a także szarości, biele i kolor czarny. Ważne jest by nie narażać dziecka na kontakt z mocnym oświetleniem, a także jaskrawymi kolorami. Może to spowodować niepokój i płacz u maleństwa.

Dalszy rozwój wzroku u niemowlaka

W miarę upływu czasu dziecko zacznie rozpoznawać twoją twarz, ale jedynie z bliska. Co ciekawe, nie będzie mogło rozpoznawać ruchu, czyli momentu, w którym powoli będziesz się pojawiać w jego pobliżu. Będzie obserwowało to zjawisko w systemie poklatkowym, a więc w jednej chwili będzie cię widzieć, a w drugiej nie.

Wzrok u dziecka będzie się rozwijał, o to się nie martw, jednakże na wszystko potrzebuje czasu. W miarę jego upływu zacznie rozpoznawać ciepłe kolory, a także twoją twarz i otoczenie. Możesz wspomóc rozwój wzroku dziecka nie narażając go na ostre światło, a także często pochylając się nad jego łóżeczkiem.

Dodatkowo wesprzyj dziecko poprzez zamontowanie karuzeli ruchomej nad jego główką przy łóżeczku. Dziecko będzie z zainteresowaniem oglądało poruszające się przedmioty, a także przyswajało ich ruch oraz kształt. Dobrze byłoby, gdyby taka karuzela również miała jakąś uspakajająca melodyjkę, która będzie wyciszała maleństwo do snu.

Przeczytaj też: http://www.mamopedia.pl/lampka-pokoiku-chlopiecego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here