psychologia dziecka

Pedologia, tzn. psychologia dziecka, a konkretnie jego rozwoju mówi wiele na temat prawidłowości (a także nieprawidłowości) rozwojowych małego człowieczka. Za jej pomocą możemy w bardziej uważny i poprawny sposób wspomagać go na drodze ku dorosłości.

Komunikacja z dzieckiem

psychologia dzieckaJest wiele etapów w rozwoju inteligencji i osobowości, przez które musi przejść dziecko, aby owym dorosłym się stać. Jest to bardzo żmudna i trudna praca, bo taka w istocie musi być praca nad sobą. Komunikacja na linii maluszek – dorosły bywa utrudniona, ale spójrzmy inaczej – ile da się odczytać z jednego, małego rysunku, o który poprosiliśmy pociechę. Jest to znana od długiego czasu i zawsze warta uwagi metoda. A to nie jedyne narzędzie wspomagające badanie człowieka na początku linii życia. Choćby czytanie dziecku książeczek dostosowanych specjalnie do ich wieku pozwala lepiej poznać maluszka, sprawdzić jego reakcje na dane historie, porozmawiać z nim na ten temat. Warto już od najwcześniejszych lat dziecka traktować jego próby skomunikowania się ze światem jak najbardziej poważnie.

Psychologia dziecka

A stereotyp jest taki, że „dzieci głosu nie mają”, natomiast fakty są takie, że okres dziecięcy to bardzo ważny etap w rozwoju człowieka i należy poświęcić dziecku szczególną uwagę, także wysłuchując go i dowiadując się o jego potrzebach. Najlepiej podeprzeć się wcześniej odpowiednią literaturą na ten temat, choćby „Psychologią dziecka”
Jeana Piageta, najsłynniejszego uczonego z tej dziedziny wiedzy o psychice ludzkiej. Zresztą nauka ta powstała nie od dziś, choć pomyśleć tylko, że jeszcze w XIX w. traktowano dziecko w zupełnie inny sposób, np. wykorzystując je do różnych prac, obciążając psychicznie i fizycznie. Nikt by nie przypuszczał, jak szybko rozwija się ono na polu emocjonalnym i że wie o wiele więcej niż można by przypuszczać. Duża liczba zaburzeń tkwi korzeniami już w dzieciństwie i naprawdę warto studiować dziedzinę nauki o nazwie psychologia dziecka, aby darować maluchowi największy prezent: szczęśliwą dorosłość. Dzięki temu my sami będziemy spokojni i spełnieni.

Jak wspierać rozwój dziecka?

Przede wszystkim jednak rodzice powinni aktywnie wspierać rozwój swojego dziecka. Musimy zwrócić uwagę, czy naszego dziecko wykształciło odpowiednie zachowania w odpowiednim czasie. Jeśli bowiem dziecko nie zaczyna raczkować, lub kiedy nic nie próbuje mówić, to może to być sygnał alarmowy. Taką sytuację należałoby skonsultować niewątpliwie ze specjalistą. Jednak nie można też szybko wpadać w panikę. Każde dziecko w pewnym sensie rozwija się w indywidualnym tempie. Warto więc z wyczuciem obserwować zmiany w zachowaniu naszego dziecka. Po prostu należy mu poświęcić sporo czasu i uwagi, a z pewnością będziemy mieli pełny obraz jego rozwoju.

Rozwój mowy u dziecka

Jedną z ważniejszych funkcji jaka powinna się rozwinąć u naszego dziecka jest umiejętność mowy. Ciężko powiedzieć dokładnie w jakim wieku dziecko powinno zacząć mówić. Stąd też trudno jest wskazać, na jakim etapie życia brak umiejętności mowy powinien już być dla rodziców alarmem, że coś nie tak dzieje się z dzieckiem. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że dziecko nie od razu zacznie mówić. Najpierw przez jakiś czas będzie wydawać różne dźwięki, czyli zwyczajnie będzie gęgać. Trudno powiedzieć ile taki okres powinien trwać. To kwestia indywidualnego rozwoju każdego dziecka. W tym czasie jako rodzice możemy wspierać rozwój mowy u dziecka. Jak można tego dokonać? Przede wszystkim powinniśmy z naszym dzieckiem rozmawiać. Kiedy ono gęga, my możemy coś do niego mówić. Wówczas malec będzie wyłapywał poszczególne słowa, które wypowiadamy i zacznie uczyć się ich znaczenia. To bardzo ważny etap rozwoju mowy u dziecka. Dziecko rozwija się wówczas intelektualnie. Znacznie rozbudzona jest jego ciekawość. Warto wówczas również zacząć regularnie czytać na głos dziecku książki. Naturalnie malec nic z tego nie będzie jeszcze rozumiał. Jednak z pewnością będzie słuchał w pełnym skupieniu. To świetna forma kontaktu ze słowem mówionym. W tym wypadku dziecko również będzie wyłapywać poszczególne słowa i uczyć się ich znaczenia.

Zabawa z innymi dziećmi

psychologia dzieckaWarto również pamiętać o tym, aby nie separować naszej pociechy od innych dzieci. Warto by nasze dziecko miało okazję do zabawy z rówieśnikami. Dzięki temu wykształcą się u niego zachowania społeczne, poprawi się komunikacja z otoczeniem. Dziecko, które będziemy wychowywać pod przysłowiowym kloszem, nie rozwinie się dobrze do życia w społeczeństwie. Warto mieć to na uwadze. Taka zabawę naszego dziecka z rówieśnikami warto obserwować. Wówczas możemy choćby zauważyć jakie pozycje zajmuje nasze dziecko wobec innych dzieci – czy jest ugodowe, czy raczej uparte? Czy może ma tendencje do rządzenia grupą? To ważne informacje dla rodziców.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here