Rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej przyszłej mamy, zwłaszcza ta pierwsza ciąża. Wszystko wydaje się być wówczas tak nowe, nieznane. Każda dolegliwość niepokoi a każde spotkanie z maluszkiem podczas badań prenatalnych niesamowicie cieszy. Emocje, z jakimi przychodzi zmierzyć się kobiecie w ciąży i, później, świeżo upieczonej mamie, są naprawdę nie do opisania.

Już będąc w ciąży mamy sięgają po lektury książek, gdzie rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu jest opisany wyjątkowo dokładnie. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, co znajduje się w książkach. Życie najlepiej zweryfikuje naszą wiedzę książkową. Opieka nad maluszkiem nie jest czymś co można dokładnie, książkowo rozplanować. Jest tak z jednej prostej przyczyny – niemowlę to mały człowiek, a przecież każdy człowiek jest inny. Z czasem lepiej jest zaprzestać śledzić rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu i po prostu cieszyć się z postępów jakie we własnym tempie osiąga nasz maluch. To, ze dziecko sąsiadów w podobnym wieku już siadało, nie oznacza wcale, że z naszym maleństwem jest coś nie w porządku.

Rozwój niemowlaka tydzień po tygodniuOczywiście, warto wiedzieć mniej więcej, jak przebiega rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu, jednak tak naprawdę trzeba zdać sobie sprawę, że są to jedynie ramy czasowe, w jakich dziecko powinno nabyć konkretne umiejętności. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas rozwija się w swoim tempie i nie ma co naciskać na maluszka i zmuszać go do zdobywania kolejnych umiejętności. Czytając rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu, wiele mam załamuje ręce jeśli na przykład roczne dziecko samo jeszcze nie chodzi. Wokół widzą śmiało kroczące inne roczniaki, a ich maleństwo jeszcze raczkuje. Nie powinno to budzić frustracji. Niestety, wiele mam postanawia pomóc niemowlakowi i prowadza go za rączki albo, co gorsza kupuje chodzik. Nowe wytyczne sugerują, aby unikać takich rozwiązań i dać dziecku czas.

Oczywiście, jeśli znając rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu, widzimy, że nasze dziecko znacznie odbiega od przyjętych norm, czasem warto skonsultować to ze specjalistą

Niekiedy bowiem wymagana może być na przykład rehabilitacja maluszka lub wizyta u osteopaty. Warto również wybrać się z dzieckiem do neurologa, który zweryfikuje potencjalne opóźnienia w rozwoju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here