czkawka u dziecka w ciąży

Leciutkie rytmiczne drgania w dole brzucha – to objaw który często pojawia się około 25 tygodnia ciąży u wielu przyszłych mam. Co oznacza? W tym czasie nozdrza maleństwa, które do tej pory były zamknięte, otwierają się. W związku z tym dziecko może mieć czkawkę, którą mama może odczuć w całkiem wyraźny sposób.

Czy czkawka u dziecka w ciąży jest powodem do niepokoju?

Nie ma powodu do obaw – jest to zjawisko całkowicie normalne. Czkawka jest spowodowana połykaniem wód płodowych przez dziecko. Może ona występować często lub sporadycznie. Niektóre dzieci mają czkawkę nawet kilka razy dziennie, inne mogą nie mieć jej wcale.

Co zrobić gdy dziecko ma czkawkę?

Nie obawiaj się – nie jest ona szkodliwa dla dziecka, więc nie należy z nią robić nic szczególnego. Musisz uzbroić się w cierpliwość i po prostu ją przeczekać. Zwykle trwa ona jedynie kilka – kilkanaście minut. Prawdopodobnie dyskomfort z nią związany jest większy dla mamy, niż dla maluszka. Jeśli problem jest jednak uciążliwy warto spróbować odstawić ostrzejsze przyprawy i zwiększyć spożycie magnezu.

Co zrobić gdy dziecko ma czkawkę?Czkawka u dziecka w ciąży nie jest wynikiem żadnych nieprawidłowości w jej przebiegu, ani w budowie układu oddechowego maleństwa. Choć może wydawać się niepokojąca, w rzeczywistości świadczy o tym, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jest to swego rodzaju przygotowanie do życia poza brzuchem mamy. Połykanie płynu owodniowego stanowi dla nienarodzonego dziecka ćwiczenie, mające na celu nauczenie go ruchów niezbędnych do życia, czyli samodzielnego oddychania i przełykania pokarmu. Dzięki połykaniu płynu dziecko utrzymuje także równowagę wodną w organizmie, a czynność ta wpływa także pozytywnie na jego nerki i płuca.

Jeśli co jakiś czas czujesz regularne podskoki maleństwa w brzuchu – z pewnością jest to czkawka. Nie ma powodu do obaw – jest to całkowicie naturalne zjawisko, które odczuwa większość przyszłych mam w trzecim trymestrze ciąży. Jeśli jednak czujesz niepokój, zawsze możesz zgłosić swoje wątpliwości lekarzowi prowadzącemu ciąże.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here